"Jak wygląda życie w ośrodkach dla cudzoziemców"?

"Brakuje ludzkiego podejścia."

Ewidentnie widać, że cudzoziemcom brakuje kontaktu, możliwości rozmowy o problemach, które mają...

O procedurze uchodźczej, której nie znają. Chcą wiedzieć, jaka jest ich sytuacja na dziś, co może ich czekać - mówiła w TOK FM Ewa Ostaszewska - Żuk, z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Ośrodek dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej

Są dwa rodzaje ośrodków - otwarte i zamknięte. O tym, do którego dana osoba trafia decyduje jej sytuacja prawna. Z zamkniętego nie można wyjść; jest się pilnowanym 24 godziny na dobę. Wszędzie jest zapewniona opieka, wyżywienie, pomoc lekarska i psychologiczna.

Na poligonie wojskowym w Wędrzynie w województwie lubuskim powstaje nowy strzeżony ośrodek dla cudzoziemców. To ważne, bo miejsc w innych ośrodkach już prawie nie ma, a uchodźców przybywa. Na poligonie będzie ośrodek zamknięty, strzeżony, taki jaki działa w Białej Podlaskiej. Jest tu prawie 200 miejsc - niemal wszystkie zajęte.

Ośrodek w Białej Podlaskiej odwiedzili prawnicy, w tym Ewa Ostaszewska - Żuk z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Chodziło o rozmowę z cudzoziemcami, poznanie ich potrzeb i problemów. Bo przecież nie jest tajemnicą, że migrantów w ośrodkach przybywa i będzie ich coraz więcej.

- Ewidentnie widać, że cudzoziemcom brakuje kontaktu, możliwości porozmawiania o problemach, które mają, o procedurze uchodźczej, której nie znają. Chcą wiedzieć, jaka jest ich sytuacja na dziś, co może ich czekać - mówi prawniczka z Helsińskiej Fundacji.

- Brakuje im ludzkiego podejścia, wysłuchania ich historii, poświęcenia im uwagi - nawet te 10-15 minut jest dla nich ważne - dodaje Ewa Ostaszewska - Żuk.

Prawniczka rozmawiała w ośrodku głównie z kobietami, które przebywają tu z dziećmi - z Afganistanu, Iraku, Czeczenii czy Etiopii.

- Widać ogromne zagubienie, bo znalazły się w zupełnie nowym miejscu. Nie chcą i nie mogą wracać do domu, a nie wiedzą, co będzie dalej. I to jest dla nich niezwykle trudne - mówi Ewa Ostaszewska-Żuk (tokfm.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
Afganistan, brakuje, cudzoziemiec, dziecko, Irak, kobieta, ludzkie, podejście, ośrodek, uchodźca, życie,  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"