"Kontrowersje wokół Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości"

"Rząd sankcjonuje państwowe hakerstwo".

Powstanie nowej instytucji w policji do walki z cyberprzestępczością zapowiedzieli szef MSWiA Mariusz Kamiński i premier Mateusz Morawiecki.

Głosy ekspertów są w tej sprawie podzielone. – Taka struktura jest w policji potrzebna ze względu na skalę zagrożenia – mówi w rozmowie z Onetem gen. Adam Rapacki.

Innego zdania jest Paweł Wojtunik, który twierdzi, że państwo otrzyma potężny instrument do inwigilowania obywateli. – To sankcjonowanie państwowego hakerstwa – przekonuje.

Były szef ABW Krzysztof Bondaryk uważa, że powstanie nowej struktury w policji jest zbędne, ponieważ, choć rzeczywiście cyberzagrożenia są realnym problemem, to w służbach państwowych istnieją już komórki odpowiedzialne za te kwestie.
 
Paweł Wojtunik zwraca też uwagę na art. 19c projektu ustawy o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Według niego, stworzy on furtkę do radykalnego naruszania praw i wolności obywatelskich.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński, ustawa o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, ma wejść w życie w 2022 r., natomiast Biuro ma być w pełni gotowe do 2025 r.

Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Jak wyjaśnił na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński, ustawa o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, ma wejść w życie w 2022 r., a Biuro ma być w pełni gotowe do 2025 r.

Nowa struktura ma liczyć ok. 1,8 tys. funkcjonariuszy. Ustawa została przygotowana przez ministerstwo w porozumieniu z Komendą Główną Policji. Zupełnie oddzielna będzie droga naboru do biura, ale też siatka płac.

Funkcjonariuszom nowej służby, mają ustawowo przysługiwać, stałe dodatki w wysokości 70-130 proc. przeciętnego uposażenia w policji.

– To oznacza, że w praktyce będą zarabiali 10-15 tys. zł netto – powiedział minister.

– Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakichś atakach sterowanych z różnych miejsc na świecie, bardzo często z inspiracji rosyjskiej czy innych krajów ze wschodu.

Cyberprzestępczość to plaga XXI w., plaga, która zagraża instytucjom państwowym, ale także plaga, która zagraża obywatelom, firmom, przedsiębiorcom w życiu codziennym – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Dlatego, aby tym wyłudzeniom, kradzieżom, manipulacji, różnego rodzaju atakom, cyberzagrożeniom przeciwdziałać, tworzymy służbę, która będzie specjalnie dedykowana, specjalnie będzie zajmowała się tylko tymi problemami – zapowiedział premier.

Rząd: "Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości" (Onet.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
CBZC, hakerstwo, Kontrowersje, Morawiecki, państwo, rząd, sankcjonuje, ustawa, Wojtunik, zagraża,  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"