"Szczepionki jako broń polityczna [WYWIAD]"

Zdrowie publiczne nie jest wyłączną kompetencją UE...

Dlatego Unia nie ma narzędzi do koordynowania sytuacji takich jak pandemia.

Jeśli chcemy stuprocentowej skuteczności Unii, może należy rozważyć utworzenie Zjednoczonych Stanów Europy - mówi europoseł Bernard Guetta, korespondent francuskiej prasy w Polsce, w latach 80. XX wieku.

Koronawirus może przyspieszyć proces powstania Unii dwóch prędkości [WYWIAD] Foto: Shutterstock

    Każda potęga stara się wykorzystać swoją szczepionkę jako broń polityczną – przekonuje Guetta
    Europoseł uważa, że epidemia może przyspieszyć proces powstania Unii dwóch prędkości
    To nie jest polska czy francuska epidemia – tylko pandemia. Żeby rozwiązać problem, musimy zaszczepić cały świat – tłumaczy

    Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

***
Aleksandra Sawa, "Kultura Liberalna": Cały czas śledzimy, jak przebiegają szczepienia w różnych krajach na świecie, porównujemy się, oceniamy. Czy pana zdaniem możemy już mówić o nacjonalizmie szczepionkowym?

Bernard Guetta: Zdecydowanie! Każda potęga – Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny – stara się wykorzystać swoją szczepionkę jako broń polityczną. Rosja nazwała swoją szczepionkę Sputnik. Na początku lat 50. ubiegłego wieku Sputnik był przecież wielkim naukowym i politycznym sukcesem ZSRR nad USA.

Więc w ten sposób Rosja daje światu do zrozumienia: wracamy do gry, jesteśmy, nasza nauka jest w świetnej kondycji! Z kolei Chiny mówią: jesteśmy nie tylko główną fabryką świata, ale też jego inżynierami. Niedługo będziemy najlepsi w każdym obszarze, będziemy potęgą gospodarczą, ale także naukową i militarną.

A w Europie? Szczepienia najszybciej postępują w Wielkiej Brytanii, która opuściła Unię Europejską.

Na naszym europejskim podwórku Wielka Brytania czy Niemcy pozycjonują się w tej sytuacji jako bardzo silne państwa. Faktycznie, w Wielkiej Brytanii szczepienia postępują szybko, ale zapadły tam decyzje o wykorzystaniu całego zapasu szczepionek do zaszczepienia wszystkich pierwszą dawką.

Natomiast kiedy porówna się statystyki dotyczące tego, jaki odsetek populacji otrzymał już obie dawki, okazuje się, że są one bardzo podobne dla Wielkiej Brytanii i krajów UE. Na tym etapie trudno więc ocenić, czy brytyjski program szczepień zakończy się szybciej.

Patrzymy też z zazdrością na sukces Izraela, zapominając, że Izrael to państwo 9 mln ludzi. Pod względem populacji cały ten kraj jest mniejszy niż aglomeracje Paryża czy Londynu. Na pewno znacznie łatwiej jest samodzielnie odnieść sukces, w tak małym kraju, niż w kraju o wielkości Polski, Francji czy Niemiec.

Więcej - https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-moze-przyspieszyc-proces-powstania-unii-dwoch-predkosci-wywiad/v9p8kjf

Źródło: wiadomosci.onet.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch
Izrael, koronawirus, Londyn, Paryż, powstanie, prędkość, proces, przyspieszyć, szczepienie, UE, zdrowie, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"