Pierwsze "jaskółki" wiosny

Od kilku dni mamy w Polsce słonecznie i wiosennie, choć jeszcze wokół biało i chłodno od śniegu. 

Jeżeli ktoś miałby dziś (23.02.2021) jakieś pytanie o wiośnie to mam dla niego krótkie sygnały na ten temat.

Otóż w polskich górach zauważono ślady misia, który przechadza się wśród pobliskich zabudowań ludzi. Widać zbudził się ze snu zimowego i z głodu - poszukuje jedzenia blisko zabudowań człowieka.

Na Pomorzu widziano dziś (23.02.2021) pierwszego w tym roku bociana, znaczy to, że jego rozgarnięta żona, wysłała męża do letniej krainy, gdzie bracia bociany przylatują każdego roku, na piękne gody, rozmnażanie się, wychowanie młodzieży i wspólne powroty do ciepłych krajów, żeby przetrwać tam czas zimy w Europie.

Pojawiły się oto również białe gęsi, podobne zupełnie, jak domowe. Gęś biała domowa – to ptak wodny, użytkowy, będący udomowioną formą gęsi gęgawy i gęsi łabędzionosej, a także rzadziej - gęsi białoczelnej.

Gęś gęgawa, gęś szara - przodek europejskiej gęsi domowej. Domestykacja (udomowienie) gęsi nastąpiła około 3 tys. lat temu, w różnych miejscach w Europie i Azji, jak: w Rzymie, Grecji, Egipcie, Babilonii.

Udomowiona forma krzyżuje się z rasami gęsi domowych, pochodzących od gęsi łabędziowej, dając płodne mieszańce.

Rodzina gęsi ma różne odmiany, głównie gęsi białe i gęsi szare. Gęś białoczelna, gęś białolica - przodek gęsi pskowskiej łysej (łysa – od białej plamy na czole i głowie). Udomowiona w XIX wieku w pn.-zach. Rosji.

Dzikie gęsi białoczelne, gnieżdżące się w dolinie jeziora Ilmien i krzyżowane z miejscowymi gęsiami domowymi, dały początek tej rasie. Krzyżuje się z rasami gęsi domowych, pochodzących od gęsi gęgawy i gęsi łabędziowej, dając płodne mieszańce.

Oprac. Stanisław Cybruch
gęsidomowe, "jaskółki"wiosny, jedzenie, krzyżujesię, ludzie, misio, pokarm, szuka, zbudziłsię, zesnu, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"