"Pandemia obnażyła problem rządowych wydatków socjalnych bez pokrycia"

"Polska zakończy mijający rok 2020 z rekordowym deficytem".

Według szacunków ekonomistów, deficyt 2020 roku ma wynieść, aż 270 mld złotych, czyli 12% PKB. To najwyższy deficyt w całej UE.

Przykładowo w Czechach wyniesie on ok. 6,7%, a na Słowacji 9,7% PKB. Jeszcze jesienią ubiegłego roku rząd przechwalał się, że panuje nad wydatkami, a zaplanowany budżet miał być zrównoważony. Oczywiście wszystkie plany pokrzyżowała epidemia i wydatki związane z pakietem pomocowym.

Polska należała do krajów, w których wydatki związane z ratowaniem firm i miejsc pracy były wysokie i wyniosły 150 mld złotych, co daje 6,7% PKB. Gdzie więc szukać pozostałych 120 mld złotych?

Zdaniem Sławomira Dudka, głównego ekonomisty Pracodawców RP przyczyną tak ogromnej różnicy są wydatki socjalne nie pokryte dochodami.

"Już przed kryzysem mieliśmy wysoki deficyt strukturalny. Wynika on z tego, że mamy wiele nowych i trwałych wydatków nie pokrytych trwałymi dochodami. A na 2020 rok rząd zaplanował kolejne wydatki".

"To są te wszystkie pakiety socjalne i obietnice wyborcze szacowane na dziesiątki miliardów złotych" – komentuje Dudek i dodaje, że  "rząd planował na rok 2019 i 2020 kilkanaście miliardów dochodów z uszczelniania VAT, których nie będzie. Wycofał te dochody z budżetu."

Wszyscy ekonomiści są zgodni, że pakiety pomocowe w czasie pandemii są bardzo dobrym krokiem, natomiast problemem polskiego budżetu są liczne pakiety socjalne, które nie znajdują pokrycia w dochodach, co zostało obnażone w czasie kryzysu.

Polska, jak większość krajów, znajduje się w drugiej fali pandemii. Rząd wprowadza w związku z tym kolejne obostrzenia, a co za tym idzie niezbędne może okazać się ponowne wsparcie przedsiębiorców.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Jak duży będzie jesienny pakiet pomocowy i czy będzie on wystarczający. Nieoficjalnie mówi się, że na wsparcie pozostało zaledwie od 1 do 3 mld złotych, ale kwota ta może wzrosnąć do 20 mld.

Jednak, jak ostrzegają ekonomiści "druga fala pandemii jest dużą niewiadomą. Nie wiemy, jak bardzo uderzy w gospodarkę należy się spodziewać, że nie unikniemy wzrostu bezrobocia. A problemy na rynku pracy przełożą się na konsumpcję, co dodatkowo pogorszy dochody budżetowe."

Więcej - https://koduj24.pl/pandemia-obnazyla-problem-rzadowych-wydatkow-socjalnych-bez-pokrycia/

Źródło: koduj24.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch
budżet, ekonomista, obnażyła, obostrzenia, pandemia, pokrycie, problem, rząd, socjal, VAT, wydatki, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"