"DGP": "Miasta zapłacą podatek od betonu"

"Czy przez to będzie więcej zieleni?"

Wybrukowane skwery i rynki, obciążą budżety samorządów, bo nieruchomości gminne także będą podlegać opłacie, za zmniejszoną retencję - pisze w środę, 26 sierpnia 2020, "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podkreśla "DGP", opłata za zmniejszoną retencję jest pobierana już dziś od obszarów, na których woda nie może wsiąkać w glebę, bo powierzchnia jest, np. zabetonowana lub zajmuje ją nieruchomość. Obecnie uiszczają ją przede wszystkim właściciele hipermarketów wyposażonych w wybetonowane parkingi.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, chce to zmienić w taki sposób, by opłatę tę płaciło więcej podmiotów.

Resort przygotował projekt ustawy o inwestycjach, w zakresie przeciwdziałania, skutkom suszy. Zaostrza on znacznie warunki, które decydują o podleganiu opłacie, za zmniejszoną retencję (patrz infografika).

Do katalogu działek, objętych opłatą dołączą na przykład, nieruchomości na niewielkich działkach (już 600 mkw.) oraz te z terenów zurbanizowanych, także tych w centrach miast - czytamy.

"DGP" wskazuje, że dziś opłata ta dotyczy tylko nieruchomości na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji (otwartej lub zamkniętej). Między innymi z tego powodu, jeśli ustawa wejdzie w życie, obejmie - jak szacuje resort gospodarki morskiej - 20 razy więcej nieruchomości, niż obecnie.

Gazeta podaje, że prawnicy zaznaczają, że podatek od betonu zapłacą także samorządy.

Więcej - https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,26240757,dgp-miasta-zaplaca-podatek-od-betonu-czy-bedzie-wiecej-zieleni.html

Źródło: tokfm.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Donald Tusk odpowiada na słowa Karola Nawrockiego

"To może być przełom w aferze RARS"

"Niemoralni politycy PiS. Rozwiedzeni, drugie żony, kochanki"