"Nowe badanie. Wydatki na produkty wzrosły po wybuchu epidemii"

Ekonomiści Credit Agricole, wzięli pod lupę, wydatki klientów banku.

Na podstawie danych o płatnościach sprawdzili, które produkty były kupowane częściej, po wybuchu epidemii.

Wydatki na towary i usługi, w trzecim tygodniu kwietnia, spadły o ponad 20 proc. w porównaniu z lutym.

Opublikowane w ubiegłym tygodniu, dane GUS, wskazały na załamanie sprzedaży detalicznej, w marcu 2020.

Dane te pomijają zakupy w sklepach, zatrudniających mniej niż 10 osób, czyli np. w małych sklepach osiedlowych, i w ogóle nie uwzględniają, wydatków na usługi.

Jak zatem, faktycznie zmieniły się wydatki Polaków, od wybuchu epidemii koronawirusa? Z pomocą przychodzą zestawienia, na temat płatności klientów indywidualnych, banku Credit Agricole, które rzucają więcej światła na dane GUS.

Na podstawie informacji o transakcjach kartami płatniczymi oraz BLIK, ekonomiści z Credit Agricole przeanalizowali płatności klientów banku.

Czytaj>>> Handel w niedzielę. Polacy wcale za tym nie tęsknią

Okazało się, że po wprowadzeniu ograniczeń przez rząd, wydatki na towary w II połowie marca spadły o ok. 10 proc., czyli zdecydowanie mniej niż wydatki na usługi, które zmniejszyły się aż o 30-40 proc.

Ręce myj po kaszlu lub kichaniu, podczas gotowania, przed jedzeniem, po wizycie w toalecie, po pracy ze zwierzętami, a także za każdym razem, kiedy wracasz do domu z miejsca publicznego.

Koronawirus uderza w różne kierunki

Tarcza antykryzysowa 3.0. "Przedsiębiorców pokonuje biurokracja".

Poziom bezrobocia. "Znacznie wzrośnie. Teraz jest niski, bo nie mamy danych". Lecz szacunki ekspertów o tym: koronawirus a bezrobocie, plasują się, że wystąpi "wzrost do 10-13 proc. na koniec roku".

Co będzie po pandemii? "Inflacja spadnie, najwyższa pora myśleć o deflacji". Koronawirus zniszczy gospodarkę. Żywność zdrożeje. "Papryka nową pietruszką, 30 zł za kg".

Kodeks pracy wymaga zmian. "Potrzebne są nowe rozwiązania dotyczące czasu pracy". Tarcza gospodarcza nie dla pracownika. "Walczy o postojowe od niewypłacalnego pracodawcy".

Cięcia pensji. "To rodzaj dżentelmeńskiej umowy na trudny czas". Kryzys wywołany przez koronawirusa. "Przenoszenie biznesu do sieci to teraz najgorętszy temat".

Ubezpieczenie od koronawirusa

"Rośnie zainteresowanie polisami". Na zakażenie najbardziej narażeni są listonosze - tak przynajmniej uważają. Toteż listonosze nie chcą pracować w wybory. "Informują sanepid, że mieli kontakt z osobą zarażoną".

Nadchodzą wybory korespondencyjne. Listonosze będą mogli sporo dorobić. Kto za to zapłaci? Podatnicy?

Zaczyna się walka z suszą. Rząd obiecuje 100 tys. zł dla gospodarstwa na rozbudowę retencji. Mimo wszystko, już jest i będzie susza w Polsce. Ale rząd zapewnia: "Żywności nam nie zabraknie".

Minister publikuje listę wstydu. "Trzeba piętnować tych, którzy przerzucają problemy na rolników". Drogi drób, wołowina i mleko. Rząd reaguje. "Będą kontrole w sklepach".

Tarcza antykryzysowa. Minister tłumaczy, skąd weźmie pieniądze. Wakacje kredytowe nie pomagają Polakom. Minister komentuje ruchy banków.

Podwyżek podatków nie będzie

Jest deklaracja ministra. Budżet na 2020 rok. Minister: "każdy miesiąc epidemii to 2 proc. PKB w dół". Rząd zadłuża się po cichu? - pisze money.pl. Minister wyjaśnia.

Podobne rozbieżności między towarami a usługami obserwowane były również w kolejnych tygodniach.

Można zatem wnioskować, że całkowity spadek konsumpcji jest w rzeczywistości większy, niż wskazują dane GUS o sprzedaży detalicznej, która dotyczy jedynie towarów.

Więcej - https://www.money.pl/gospodarka/nowe-badanie-wydatki-na-te-produkty-wzrosly-po-wybuchu-epidemii-6504350719576193a.html

Źródło: money.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"