Pracodawcy RP do premiera: "Oczekujemy wycofania się"

Od dzisiaj premier Mateusz Morawiecki, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii...

"Uprawniony jest do odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego. "Oczekujemy od Premiera i reprezentantów Sejmu RP, natychmiastowego wycofania się z tej regulacji" - pisze organizacja pracodawców i związków zawodowych, zrzeszonych w Radzie Dialogu Społecznego.

"W ustawie o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, uchwalonej dziś rano (28.03) przez Sejm RP".

W ustawie, "znalazł się zapis, uprawniający Prezesa Rady Ministrów, do odwoływania w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii, na wniosek organizacji lub bez jej wniosku, członków Rady Dialogu Społecznego" - tłumaczą pracodawcy i związki zawodowe.

Jak podkreślają, Partnerzy Społeczni protestują przeciwko "ingerencji w niezależność tej najważniejszej instytucji dialogu społecznego, w Polsce".

"Niezależność i autonomia organizacji związkowych i organizacji pracodawców, jest fundamentem dialogu społecznego, zagwarantowanym nie tylko w ustawie, ale także w dokumentach międzynarodowych, w tym także w Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy i Traktatach Unii Europejskiej".

"Takie uprawnienie organu rządowego - Prezesa Rady Ministrów - to zamach na niezależność organizacji związkowych i organizacji pracodawców" - czytamy.

"Oczekujemy od premiera i reprezentantów Sejmu RP, natychmiastowego wycofania się, z tej regulacji" - podkreślono w proteście.

Źródło: fakty.interia.pl.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"