Krzysztof Penderecki nie żyje. Miał 86 lat

Żegnają go politycy i dziennikarze.

Bardzo smutna wiadomość nadeszła dziś rano. Nie żyje wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki. Zmarł w wieku 86 lat. W mediach społecznościowych żegnają go politycy i dziennikarze.

Smutna wiadomość

O śmierci wybitnego kompozytora poinformowała rodzina i Radio Kraków.

Krzysztof Penderecki całe swoje życie podporządkował temu, co najbardziej kochał - muzyce. Jego kompozycje doceniali najwięksi współczesnej kultury, jego dzieła trafiały do najlepszych produkcji filmowych. Niech spoczywa w pokoju - napisał premier Mateusz Morawiecki i minister kultury Piotr Gliński.

Wybitnego kompozytora pożegnał także prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

Politycy i dziennikarze żegnają Pendereckiego

Polska kultura poniosła dziś wielką i niepowetowaną stratę. Po długiej chorobie odszedł Maestro Krzysztof Penderecki - najwybitniejszy polski kompozytor współczesny, którego muzyki słuchano od Europy, przez Japonię po Stany Zjednoczone.

Smutny niedzielny poranek z informacją Polskiego Radia o śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Jeden z gigantów polskiej kultury, który dla mojego pokolenia był od zawsze i od zawsze budził podziw i fascynację. Cześć Jego Pamięci! - czytamy we wpisie Tomasza Siemoniaka.

Wielki kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Wielki Dębiczanin. R.I.P. - napisał Mateusz Borek.

Mistrz Krzysztof Penderecki nie żyje. Wybitny kompozytor zmarł dziś rano w Krakowie, o czym poinformowała jego rodzina. Panie! Świeć nad jego duszą - napisał red. naczelny Radia Kraków.

Skończyła się epoka, która dla mnie, licealisty, zaczęła się od "Trenu pamięci..." (dzięki niemu zostałem laureatem olimpiady artystycznej) - czytamy we wpisie Roberta Mazurka.

Wielka strata dla kultury polskiej, dla Polski - pisze Zbigniew Gryglas.

Krzysztof Penderecki R.I.P. Mistrzu! Spoczywaj w spokoju... - pisze Hieronim Wrona.

Lata młodzieńcze

Krzysztof Penderecki urodził się w listopadzie 1933 w Dębicy, zmarł w marcu 2020, w Krakowie. Wychował się w rodzinie o ormiańskich korzeniach (Ormianką była Eugenia Szylkiewicz, babka ze strony jego ojca) i wysokiej tradycji muzycznej (muzykami byli m.in. jego dziadek – dyrektor banku – i ojciec adwokat).

Gdy miał 8 lat - uczył się grać na fortepianie i skrzypcach. Nieprzeciętnie zdolny muzycznie, Krzysztof Penderecki - po ukończeniu szkół na etapie średnim i wyższym - szybko stał się kompozytorem, potem dyrygentem i pedagogiem muzycznym.

Po latach został przedstawicielem polskiej szkoły kompozytorskiej w latach sześćdziesiątych XX wieku. Profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności. W 2012 roku dziennik "The Guardian" nazwał go "najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem".

Droga kariery

Mając zaledwie 25 lat, został asystentem przy Katedrze Kompozycji S. Wiechowicza. W latach 1966-1968 Krzysztof Penderecki wykładał muzykę w niemieckiej Volkwang Hochschule für Musik w Essen.

W 1959 roku, odbył się jego pierwszy publiczny występ na Festiwalu Warszawska Jesień. Publiczność usłyszała "Strofy", jeden z trzech utworów, za które kompozytor otrzymał pierwsze nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów ZKP.

Dość szybko wyrósł na jednego z najwybitniejszych polskich muzyków i na światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej. Był laureatem dziesiątków prestiżowych nagród: m.in. w Polsce, Niemczech, Włoszech i USA.

W swoim długim i barwnym życiu twórczym, Penderecki skomponował: 4 opery, 8 symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne.

Kompozycje Pendereckiego

Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są: "Ofiarom Hiroszimy – Tren", "Pasja według św. Łukasza", "Polskie Requiem" i "III Symfonia".

Od 1976 r. zamieszkał w odrestaurowanym dworze w Lusławicach. Założył tu po latach międzynarodową akademię muzyczną - Europejskie Centrum Muzyki - otwartą 21 maja 2013 roku.

Instytucji tej przyświeca "nadrzędna idea inspirowania najzdolniejszych młodych muzyków, do doskonalenia umiejętności i dążenia ku pełnej dojrzałości artystycznej".

"Centrum jest miejscem spotkań młodych adeptów muzyki, z mistrzami sztuki wykonawczej i kompozytorami, a także wybitnymi postaciami szeroko pojętej humanistyki" (kultura.gazeta.pl).

Na posiadłości 30 hektarów, urządził park przyrodniczy, w którym posadził ponad 1800 rzadkich, egzotycznych drzew i krzewów, kupionych i sprowadzonych niemal z całego świata. Szczycił się najbardziej szpalerem pięknie rosnących lip.

Źródło: wiadomosci.onet.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"