"Rząd PiS chciał być unijnym prymusem"

"Teraz musi po sobie sprzątać prawny bałagan".

Materiał pochodzi z serwisu Business Insider Polska.

Rząd Mateusza Morawieckiego chciał być podatkowym prymusem w UE.

W efekcie przeoczył jedną dyrektywę, a drugą wdrożył z błędami. Skutki poniosą przedsiębiorcy.

Raportowanie schematów podatkowych, to jeden z nowych obowiązków, które nałożono na przedsiębiorców.
Choć przepisy funkcjonują od roku, nadal nie ma jasnej wykładni, co należy zgłaszać, a w dodatku Sejm pracuje nad ustawą, która unieważni część zgłoszeń i zmusi firmy do ponownego raportowania.

Pracuje... bo unijne przepisy zostały źle wdrożone.

Dla większości firm, które raportowały schematy podatkowe w 2019 r., termin złożenia informacji rocznej, (formularz MDR-3) mija 31 marca 2020 r.

Przepisy o MDR są tak niejasne, że firmy zgłaszają niemal każdą czynność, co zablokowało KAS.

Ustawa jest też niezgodna z unijną dyrektywą i firmy będą musiały raportować schematy na nowo - dotychczasowe zostaną unieważnione.

Ministerstwo Finansów w Polsce, postanowiło być unijnym prymusem. Przepisy dyrektywy o ujawnianiu schematów podatkowych (MDR), nie tylko wdrożyło, jako pierwsze w całej wspólnocie, ale i wprowadziło najbardziej drakońskie kary, za ich złamanie. Problem w tym, że pośpiech nie zawsze łączy się z jakością.

Rok po wejściu w życie ustawy nakazującej raportowanie MDR-ów, resort finansów zgłosił projekt ustawy, który "przy okazji" wdrażania innej przeoczonej dyrektywy, dostosowuje tę o MDR-ach do unijnych przepisów, za co zapłacą przedsiębiorcy. Ale po kolei.

Urzędnicy zalani zgłoszeniami

Obowiązujące dziś przepisy są tak niejasne, że przedsiębiorcy muszą zgłaszać niemal każdą czynność, która w jakikolwiek sposób obniża odprowadzane przez nich podatki.

To z kolei utrudnia weryfikowanie zgłoszeń urzędnikom i nadawanie schematom numerów (NSP). Jak poinformowało nas koronawirusifirmy złożyły 6,5 tys. dokumentów, a numery nadano dotychczas tysiącowi schematów.

Skarbówka broni się, że "powodem różnicy w liczbie wydanych potwierdzeń nadania NSP w stosunku do ilości złożonych informacji o schematach podatkowych jest duża ilość niepoprawnych dokumentów, które wymagają przeprowadzania czynności wyjaśniających". 

Więcej - https://www.onet.pl/?utm_source=businessinsider.com.pl_viasg_businessinsider&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=b79931af-7a87-4b16-8a91-34493582e42d&sid=ca05277f-7c3f-495c-9acc-986177acd173&utm_v=2

Źródło: onet.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"