"40 proc. owadów już wkrótce może wyginąć"

W najgorszej sytuacji są ponoć motyle...

Jak się okazuje, Europa wyludnia się, z braku spadku dzietności.

Z tego powodu, za kilkanaście lat, zakłady pracy zaczną masowo upadać.

Także masowo giną gatunki zwierząt żyjących na naszym kontynencie.

W 2002 roku wydano rejestr ponad 2000 gatunków zwierząt zagrożonych w Europie.

Rośliny inwazyjne i zmiany klimatyczne

Także w Polsce są m.in. zagrożone: kozice, sokoły wędrowne, rybitwa popielata, głuszec zwyczajny, wąż Eskulapa, nocek łydkowłosy, suseł perełkowany, zając bielak, wróbel i inne, w tym motyle modraszka gniadego (wspolczesna.pl).

- Motyle bardzo potrzebują naszej pomocy. Fragmentacja krajobrazu czy zmiany użytkowania są czynnikami, które bardzo negatywnie na nie oddziałują.

Dochodzą do tego rośliny inwazyjne i zmiany klimatyczne - tłumaczył w TOK FM, prof. Marcin Sielezniew, z Uniwersytetu w Białymstoku. Przestrzegał, że niebawem może wyginąć około 40 proc. owadów.

Owady na łące w Białowieży

Jak wskazał profesor Sielezniew, szacuje się, że rząd motyli liczy na całym świecie, około 180 tysięcy gatunków. W Polsce mamy ich 3200, z czego jedynie pięć procent to motyle dzienne.

Cała reszta to ćmy, czyli motyle nocne. - Mamy około 150 gatunków motyli dziennych i w skali Europy jest to wynik przeciętny. We Włoszech, np., jest ich dwa razy więcej - wskazał gość TOK FM.

Profesor dodał, że w przypadku motyli sprawdza się zasada, dotycząca wielu roślin i zwierząt - im bliżej równika, tym ich różnorodność jest większa.

- Niestety, nie mamy takich gatunków, które występowałyby tylko w Polsce, ale mamy za to takie, które występują w innych krajach Europy, ale są zagrożone i ich ochrona w Polsce, jest istotna dla ich zachowania w skali całego kontynentu - powiedział.

Motylom potrzebna jest pomoc

Prof. Sielezniew podkreślił, że obecnie motyle bardzo potrzebują naszej pomocy. - Niestety, fragmentacja krajobrazu czy zmiany użytkowania to są czynniki, które bardzo negatywnie na nie oddziałują.

Do tego dochodzą jeszcze rośliny inwazyjne i zmiany klimatyczne, także ta presja jest duża, ze strony różnych czynników - przekonywał.

Więcej - http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,124813,25433944,motyle-zagrozone-wyginieciem-potrzebuja-naszej-pomocy.html
Źródło: tokfm.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"