"PiS-owski exodus z hodowli jeleni"

Także 57 innych transferów z samorządu do Sejmu.

Choć od wyborów samorządowych minął dopiero rok, wielu samorządowców zechciało zmienić mandat przyznany od wyborców, na lepszy model.

Postanowili przeskoczyć ze szczebla lokalnego na poziom krajowy. Udało się to aż 57 politykom i polityczkom.

Centrala skusiła polityczny "teren"

Wojewodowie, radni wojewódzcy, prezydenci miast zostali posłami lub senatorami. Skąd pochodzą, jakie mają osiągnięcia, kto ich zastąpi na szczeblu lokalnym? OKO.press analizuje transfery z samorządowej Polski na Wiejską.

Nowe wybory po wyborach

Nowe wybory prezydenckie będą musiały odbyć się w Gliwicach. Nieprzerwanie od 1993 roku rządził tam Zygmunt Frankiewicz, kiedyś w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, UW i PO, dziś bezpartyjny. Teraz jest senatorem.

Wybory prezydenta Gliwic muszą się odbyć w przed upływem 90 dni od wyborów parlamentarnych. To będzie najważniejsze głosowanie w Polsce, przed bitwą o fotel prezydenta RP, wiosną 2020 roku.

Wspólnym kandydatem KO i środowiska Zygmunta Frankiewicza będzie dotychczasowy wiceprezydent Adam Neumann.

"Nowego prezydenta wybierze także Nowa Sól – niespełna 40-tysięczne miasto - w województwie lubuskim. Prezydent Nowej Soli, znany z ostrych wypowiedzi Wadim Tyszkiewicz, również został senatorem. Startował z własnego komitetu.

Do parlamentu dostali się także wiceprezydenci miast. Aż dwóch straci Łódź: posłami zostali - Krzysztof Piątkowski z KO i Tomasz Trela z Lewicy, która w okręgu łódzkim zdobyła rekordowe, w tych wyborach, 21 proc. głosów.

Z pracą w ratuszu pożegna się też Andrzej Szewiński, wiceprezydent Częstochowy, wybrany z list KO. Na miejsce tych trzech - prezydenci miast - powołają nowych zastępców.

6 października 2019

Skok do parlamentu nie udał się za to kilkorgu burmistrzom i wójtom – m.in. Marioli Szczęsnej, burmistrzyni Lwówka Śląskiego (startowała z PiS), Marcinowi Skonieczce, wójtowi Płużnicy w kujawsko-pomorskim (startował z ostatniego miejsca list KO w Toruniu).

Wybory przegrał również Mariusz Dziuba, burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą, 15. na liście PiS w Radomiu.

Wojewodowie idą do Sejmu

Aż dziewięciu z szesnastu wojewodów zostało posłami. Wojewodowie to nie samorządowcy, a reprezentanci władzy centralnej w terenie, ale na funkcjonowanie samorządów, mają duży wpływ.

Posłem został wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który zakazywał marszu równości i przyznawał samorządowcom medale za "walkę z "LGBT" - czytamy w oko.press.

Więcej niż Gliński i Gowin

Wielu wyborcom ta działalność musi się podobać – Czarnek dostał imponującą liczbę 87 tys. głosów. To dwa razy więcej, niż wicepremier Gliński w Łodzi i ponad pięć razy więcej, niż wicepremier Gowin w Krakowie.

W Sejmie zasiądzie też wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, który razem z ministrem Glińskim, blokował w swoim czasie, odwołanie skompromitowanego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, Cezarego Morawskiego.

Parlamentarzystą będzie wojewoda mazowiecki, weteran Porozumienia Centrum – Zdzisław Sipiera. Miał piąty wynik na liście PiS w okręgu podwarszawskim.

Do Sejmu dostali się też wojewodowie: łódzki Zbigniew Rau, świętokrzyska Agata Wojtyszek, podkarpacka Ewa Leniart, lubuski Władysław Dajczak, warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski, lubuski Paweł Dajczak.

Warszawscy radni chcieli do Sejmu…

Liczni nowo wybrani radni w Warszawie postanowili zmienić świeżo objęte mandaty na fotele poselskie. 

Udało się to radnej PO Aleksandrze Gajewskiej, jednej z młodych twarzy, zwycięskiej kampanii prezydenckiej Rafała  Trzaskowskiego. Aleksandra Gajewska startowała z ostatniego miejsca na warszawskiej liście KO.

W radzie zastąpi ją Renata Królak, naczelniczka wydziału wydziału komunikacji społecznej i promocji, z Wilanowa.

Więcej - https://oko.press/pis-owski-exodus-z-hodowli-jeleni-oraz-57-innych-transferow-z-samorzadu-do-sejmu/
Źródło: oko.press.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"