NIK: "Brak pieniędzy, brak lekarzy, brak polityki zdrowotnej"

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się z bliska pracy ministra zdrowia i opiece zdrowotnej.

Najnowszy raport NIK nie pozostawia wątpliwości: skrajnie niedofinansowany, źle zorganizowany, nieprzyjazny dla pacjenta, nie wykorzystuje własnego potencjału – taki jest polski system opieki zdrowotnej A.D. 2019.

Co zrobić, by wyjść z wieloletniej zapaści?

Najwyższa Izba Kontroli od lat przygląda się polskiemu systemowi ochrony zdrowia. I ma co robić. Mimo ciągłych  reform, mimo różnych pomysłów na zmiany, to mało co w Polsce funkcjonuje tak źle, jak ta sfera życia.

Ostatni duży raport na ten temat jest szczególny. Jego autorzy zadali sobie trud podsumowania ustaleń ponad 70 dotychczasowych kontroli na temat ochrony zdrowia.

"A – co ważne – w oparciu o te ustalenia, a także wnioski z paneli dyskusyjnych, sformułowali długą listę rekomendacji, które - ich zdaniem - powinny przyczynić się do naprawy systemu.

Brak polityki zdrowotnej

Żeby skutecznie przeprowadzić taką reformę, należy przede wszystkim precyzyjnie określić, potrzeby zdrowotne Polaków.

Bez tego, trudno podejmować właściwe decyzje o tym, gdzie należy kierować największe siły i środki, jak najlepiej organizować ochronę zdrowia, jak jej poszczególne jednostki powinny ze sobą współpracować, ilu potrzebujemy lekarzy, pielęgniarek, etc.

Do ustalenia potrzeb zdrowotnych potrzebne są z kolei właściwe prognozy epidemiologiczne i demograficzne. Trzeba przewidywać szybkość starzenia się społeczeństwa, czy też np. częstość zachorowania na konkretne nowotwory.

Poszczególne kontrole NIK - "jednoznacznie wskazują, na brak prowadzenia przez organy publiczne, kompleksowych i rzetelnych analiz, związanych ze zmianami demograficznymi i epidemiologicznymi oraz oceny ich wpływu na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia".

Jak się okazuje, główny ciężar rozpoznania potrzeb zdrowotnych ludności, spoczywał początkowo na kasach chorych, a następnie na NFZ. Tymczasem NFZ to płatnik, który przede wszystkim, analizuje potrzeby kontraktowania świadczeń.

NIK: "Oznacza to, że w skali kraju nie istnieje żadne centrum analityczne, wspierające kształtowanie polityki państwa w tym obszarze".

A bez tego, ani rusz. Bez centrum analitycznego trudno oceniać na bieżąco aktualną sytuację w różnych zakresach pracy konkretnego systemu. Bez centrum analitycznego trudno też znać bieżące i przyszłe potrzeby m.in. zarządzania.

Więcej o raporcie NIK - link - https://oko.press/brak-pieniedzy-brak-lekarzy-brak-polityki-zdrowotnej-miazdzacy-raport-nik-o-ochronie-zdrowia-w-polsce/
Źródło: oko.press.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"