Pierwsze objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego to najbardziej podstępny nowotwór. Rozwija się na ogół 8 - 12 lat bezobjawowo.

Dlatego bardzo ważne jest wykonywać badania kontrolne, które pozwalają wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Wtedy są bardzo duże szanse na jego wyleczenie.

Choroba rakowa jelita grubego częściej atakuje mężczyzn niż kobiety. Największa liczba zachorowań przypada po 70. roku życia.

Ta choroba jest drugą w Polsce, co do częstości, przyczyną zgonów z powodu nowotworów. Zachorowalność na tę chorobę stale się zwiększa; ma to związek ze zmianą nawyków żywieniowych.

Przyczyny raka jelita grubego

Wśród czynników ryzyka nowotworu jelita grubego, lekarze najczęściej m.in. wymieniają: dziedziczenie, wiek, zapalenie jelita grubego (wrzodziejące), palenie papierosów, spożywanie dużej ilości mięsa i tłuszczów, a zbyt małej błonnika, otyłość, pacjenci leczeni w przeszłości raka jelita grubego.

Ze względu na dużą ilość zachorowań na raka jelita grubego, w Polsce wprowadzono badania profilaktyczne, które  powinny robić osoby po 50. roku życia.

W ich skład wchodzą, głównie kolonoskopia i per rectum (lekarz - przez odbytnicę). Ten rodzaj nowotworu rozwija się w ponad 70 proc. przypadków w odbytnicy.

Objawy raka jelita grubego

To przede wszystkim: krew w stolcu, uczucie niepełnego wypróżnienia, częste zaparcia lub biegunki i odwrotnie, ołówkowate stolce, nudności, wyczuwalny guz w jamie brzusznej, silny ból brzucha, zatrzymanie gazów i stolca, silne skurcze brzucha, parcie na stolec i niemożność jego oddania, utrata masy ciała, osłabienie i brak apetytu.

Wszystkie te objawy i podobne inne, świadczą o zaawansowanym stadium choroby.

Diagnostyka raka jelita grubego

Jak podkreślają onkolodzy, w leczeniu nowotworów, bardzo ważna jest diagnoza i wczesne wykrycie choroby.

W związku z tym, warto obserwować swoje ciało i zauważone niepokojące sygnały konsultować z lekarzem. Zdaniem lekarzy, w przypadku raka jelita grubego kluczowe jest nie tylko obserwowanie ciała, lecz także ilości i jakości wypróżnień.

Każdego roku na raka jelita grubego zapada ponad 13 tys. Polaków, z czego ok. 9 tys. umiera. Przyczyny zgonów są w zbyt późnym wykryciu choroby.

Liczba zachorowań na raka jelita grubego w Polsce wciąż rośnie. Eksperci podają, że w 2010 r. odnotowano 16 tys. przypadków. Obecnie jest już ok. 115 tys. chorych.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN), w 2025 roku może zachorować ok. 24 tys. osób (15 tys. mężczyzn i 9,1 tys. kobiet). A w 2030 roku liczba ta może wzrosnąć do 28 tys. chorych.
Źródło: medonet.pl i portal.abczdrowie.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"