KE wskazuje na problem z niezależnością sądów w Polsce

Komisja Europejska wciąż nie odpuszcza polskim rządzącym w sprawie efektywność sądów w Polsce.

Skuteczność wymiaru sprawiedliwości

Jak tłumaczy, ogólna efektywność sądów w Polsce jest lepsza, niż średnia w UE, ale pogarsza się ocena ich niezależności, zarówno przez obywateli jak i przedsiębiorstwa - wynika z zestawienia opublikowanego w piątek 26 kwietnia 2019, przez Komisję Europejską.

Publikowany od 2013 roku ranking wymiarów sprawiedliwości państw unijnych, porównuje niezależność, jakość i efektywność systemów wymiaru sprawiedliwości, w państwach członkowskich UE.

Wyniki oparte są na kilku kryteriach, które decydują o skuteczności wymiaru sprawiedliwości. Chodzi m.in. o długość procedur sądowych, liczbę rozpatrzonych spraw, wykorzystanie technologii informatycznych w sądownictwie, szkolenia sędziów, a także o percepcję niezależności sądów.

"To zły trend"

"Ta siódma już edycja wyników wymiaru sprawiedliwości, pojawia się w czasie, gdy wyzwania dla praworządności rosną w niektórych krajach i gdy potrzebnym reformom sądownictwa towarzyszy niezwykle spolityzowana debata" - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. sprawiedliwości Viera Jourova.

Jeśli chodzi o postrzeganie niezależności sądów i sędziów, Polska jest na szóstym miejscu od końca w UE. Dla 50 proc. badanych sytuacja w tym zakresie w naszym kraju jest dość zła lub bardzo zła. Przeciwne zdanie ma 39 proc. ankietowanych ujętych w badaniu Eurobarometru, na które powołuje się KE.

Pogarsza się ze strony obywateli i firm

"Postrzeganie niezależności pogarsza się zarówno ze strony obywateli jak i firm. To zły trend. Dostrzegaliśmy go już w zeszłym roku, ale w tym jest to bardziej widoczne" - podkreśliła Jourova, odnosząc się do sytuacji w Polsce. Jak tłumaczyła, coraz więcej ankietowanych uważa, że na wymiar sprawiedliwości wywierana jest polityczna presja.

Nic dziwnego, że polski parlament tak pośpiesznie i jakby w popłochu, zmieniał chyba w nocy, zapewne ósmy już raz  prawo o sądownictwie. Nie można wszakże przed wyborami handryczyć w tych sprawach z KE bez końca.
Źródło: fakty.interia.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"