Gersdorf: "Mamy kryzys konstytucyjny"

Polska ma kryzys konstytucyjny, który polega na podporządkowaniu władzy sądowniczej, rządowi.

Przywódcy partii rządzącej wmawiają nam, że mamy w Polsce demokrację, wolność i niezależność.

Wcześniej była premier Beata Szydło przekonywała w Brukseli na przesłuchaniu: U nas "demokracja ma się dobrze".

Tymczasem ustawa o praworządności w Polsce, była już nowelizowana pod naciskiem Komisji Europejskiej, siedem razy, a 27 kwietnia 2019  przeszła ósmą nowelizację, aby przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, władza nie była w konflikcie z Brukselą.

"Mamy w Polsce kryzys konstytucyjny"

Niestety, tym, co robi i co uczyniła ósmy raz z ustawą o sądownictwie, nie udowodni, że praworządność polska stoi na fundamentach unijnych. Wciąż jest ułomna - taka, żeby podlegać rządowi.

Tak się dobrze złożyło, że w dniu publikacji w Brukseli, dorocznych badań wyników pracy wymiaru sprawiedliwości, w polskim Sądzie Najwyższym (SN) obradowała międzynarodowa konferencja - "Przyszłość Europy opartej na rządach prawa".

- Kryzys konstytucyjny, z którym mamy do czynienia w Polsce, polega w znacznej mierze na podporządkowaniu władzy sądowniczej rządowi, utworzonemu przez większość parlamentarną, po wyborach w 2015 roku - oceniła w trakcie trwającej w SN konferencji, I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

"Zakres (...) zmian i ich sprzeczność"

Przedmiotem obrad międzynarodowej konferencji jest "kwestia praworządności w demokracjach europejskich". Udział w niej biorą, m.in. sędziowie sądów europejskich i naukowcy.

Konferencję otworzyła I Prezes Sądu Najwyższego, prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf. W przemówieniu oceniła, że kryzys, z którym mamy do czynienia w Polsce, "polega w znacznej mierze na podporządkowaniu władzy sądowniczej rządowi, utworzonemu przez większość parlamentarną, po wyborach w 2015 roku".

- Proces ten jest określany jako obiecana wyborcom reforma wymiaru sprawiedliwości. To się stale powtarza.

- Zakres (...) tych zmian i ich sprzeczność z europejskimi standardami niezależności sądów, powodują, że "wspomniane zmiany ustrojowe, zagrażają konstytucyjnej tożsamości Polski, jako demokratycznego państwa prawa" - powiedziała prof. Gersdorf.

"Europejska tożsamość polskiej państwowości"

W swoim przemówieniu stwierdziła też, że przeprowadzone zmiany prowadzą też do "ograniczenia niezależności i wiarygodności, a w efekcie zmniejszenia skuteczności działania Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego".

Prof. Małgorzata Gersdorf zwróciła też uwagę, na "zagrożenia dla praworządności wskutek podporządkowania KRS większości parlamentarnej oraz podporządkowania sądów powszechnych i prokuratury, ministrowi sprawiedliwości".

- Europejska tożsamość polskiej państwowości wynika z naszej tradycji. (...) Prawomocność władzy jest konsekwencją przestrzegania wiążącego ją prawa - mówiła w trakcie konferencji I Prezes Sądu Najwyższego.

Jak dodała - Europa, podobnie jak demokracja, jest projektem "dla ludzi myślących i niepozbawionych empatii" oraz że "każda konstytucja wyraża suwerenność narodu, wymaga więc szacunku należnego całemu narodowi" - mówiła prof. Gersdorf.

Więcej na ten temat można przeczytać - link - https://fakty.interia.pl/polska/news-malgorzata-gersdorf-wladza-sadownicza-zostala-podporzadkowan
Źródło: polskieradio24.pl i fakty.interia.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"