Zorza. Wspaniałe zielone mieniące się obrazki na niebie

Na obszarze Polski zorza polarna jest raczej rzadkością. W Polsce 2019 roku, ma występować też wyjątkowo rzadko.

Toteż pojawienie się informacji o możliwości obserwowania tego zjawiska w lutym, wzbudziło wielkie zainteresowanie zorzersów.

Zorzę polarną nad Polską 2019, będzie można oglądać w nocy - ze środy na czwartek (z 27 na 28 lutego), jednak dziś (środa) zjawisko to także wystąpi, ale nie będzie widoczne w całym raju. Szczegółowe informacje o tym, kiedy, gdzie i o której godzinie, zorza polarna w Polsce będzie możliwa do obejrzenia - poniżej.

Zorza polarna w Polsce: LUTY 2019

Zorza polarna w Polsce 2019 pojawi się w nocy z 27 na 28 lutego, czyli ze środy na czwartek.

"Smocza zorza" nad Islandią.
Niesamowite zjawisko na niebie.

"W kierunku Ziemi ponownie skierowała się pokaźnych rozmiarów dziura koronalna na Słońcu" – zapowiada Karol Wójcicki, popularyzator nauki z kanału "Z głową w gwiazdach".

Jak tłumaczy, ta sama wyrwa w polu magnetycznym, blisko miesiąc temu, wywołała jedną z dwóch najsilniejszych zórz polarnych w sezonie 2018/2019. Dostrzegli ją wtedy obserwatorzy z Niemiec; w Polsce były niesprzyjające warunki pogodowe.

O której godzinie i gdzie zorzę oglądać?

Zorza polarna będzie w Polsce widoczna w nocy ze środy na czwartek. Według NOAA, strumień wiatru słonecznego pojawi się między godziną 22:00 a 1:00. Zorza polarna w Polsce ma być widoczna na północy i w centralnej części kraju. Może ona gościć na naszym niebie, tylko zaledwie kilkanaście - kilkadziesiąt minut.

»Zorza polarna w Polsce. Niesamowite zdjęcia zachwyciły internautów«

W stronę Ziemi zmierza strumień wiatru słonecznego, pochodzący z rozległej dziury koronalnej. Ta wyrwa w polu magnetycznym naszej gwiazdy towarzyszy nam od kilku miesięcy, cyklicznie zapewniając widowiskowe zorze polarne na dużych szerokościach geograficznych.

Wywołane nią burze magnetyczne osiągały wartość G1, G2, a nawet G3 co pozwalało na obserwacji zórz polarnych również ze średnich szerokości geograficznych.

Uderzenia wiatru słonecznego, możemy spodziewać się w okolicach nocy z środy na czwartek, najwcześniej po godzinie 22:00 czasu polskiego. W momencie uderzenia, możemy spodziewać się wyjątkowo silnej zorzy polarnej, która w sprzyjających warunkach, mogłaby przez kilkanaście-kilkadziesiąt minut być widoczna również z terenu Polski.

Obserwatorzy na północy i w centrum naszego kraju powinni być przygotowani do obserwacji tego zjawiska.

To, czego można się spodziewać, przy takim poziomie aktywności zorzy, świetnie pokazuje fotografia autorstwa Rafała Nowosielskiego. Zorzę polarną o podobnej sile zarejestrował on z Mazur, we wrześniu 2018 roku.

Poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad na kolejną noc:
1️. Największe szanse na obserwacje będą mieli obserwatorzy na północy kraju. Jeśli tylko możesz - udaj się na polskie wybrzeże. Na zorze możesz jednak zapolować również nad jeziorem, czy na rozległej łące lub polu. Ważne, aby mieć widok na otwarty, północny horyzont.

2️. Poszukaj ciemnego miejsca, sztuczne światła na północnym horyzoncie, mogą uniemożliwić obserwacje zorzy polarnej. Najlepszym miejscem jest nadmorska plaża.

3️. Ubierz się ciepło, na zorzę może przyjść ci poczekać nawet kilka godzin. Może pojawić się znienacka. w ciągu kilkudziesięciu sekund i utrzymywać się na niebie. przez zaledwie kilka minut. Musisz być czujny!

4️. Miej przygotowany aparat fotograficzny. Ustaw go wcześniej na statywie, przygotuj odpowiednie ustawienia ekspozycji, wykonaj kilka zdjęć testowych - wszystko po to, aby w momencie fotografowania zorzy, nie tracić czasu, na eksperymenty z ustawieniami aparatu. Nie będzie na to czasu!

5️. Zorza polarna może być zbyt słaba, aby dostrzec ją nieuzbrojonym okiem. Istnieje szansa, że dostrzeżesz ją wyłącznie na kilkusekundowych ekspozycjach fotograficznych. Dlatego testowo, co kilka minut, wykonuj testową fotografię.

6️. Regularnie zaglądaj na profil "Z głową w gwiazdach", gdzie w formie transmisji na żywo, poinformuję, jeśli rozpocznie się zorza polarna.

Swoimi zdjęciami i relacjami z obserwacji, nie zapomnij podzielić się, na grupie "Fani Z głową w gwiazdach"

[UDOSTĘPNIJCIE] informację na swoich profilach
Nie zapomnijcie oznaczyć w komentarzach swoich znajomych!

#ZorzaPolarnaNadPolską #ŚwiatlaPółnocy #AlertZorzowy

PS. Za tydzień razem z Goforworld, zabieram dwie ostatnie w tym sezonie grupy "zorzersów", na Islandię! Przez kilka dni będziemy uganiali się za światłami północy, na wyspie ognia i lodu. Wtedy też szykują się przyjemne fajerwerki.

Foto: Rafał Nowosielski - Fotografia Krajobrazowa.
Źródło: https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach/posts/2180890691969467?__tn__=K-R

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"