Przekąski rakotwórcze w naszej kuchni


Człowiek współczesny narażony jest na wiele groźnych chorób, w tym nowotwór, który ma  dziesiątki odmian.

Wszystko zależy od naszej odporności i środowiska w jakim żyjemy. Wokół nas krążą niebezpieczne substancje chemiczne - potencjalne czynniki mogące być katalizatorem wywołania raka. Nie znaczy to, że  trzeba koniecznie wszystkie je, wyeliminować.

Jak to działa?

 „Czynniki rakotwórcze” otaczają nas z wszystkich stron, niczym obłok jadowitych komarów. Są też obecne w przedmiotach codziennego użytku (część metali), w żywności (konserwanty), w dymie papierosów, spalinach samochodów, itp.

Każda komórka naszego ciało ma zaprogramowany sposób rodzenia się, dzielenia, umierania i budowy nowej. To jest zapisane w kodzie DNA; każdy ma swój indywidualny i niepowtarzalny kod. Jest on nadany bardzo wcześnie – w momencie poczęcia.

Bywa czasem tak, że pod wpływem czynników rakotwórczych, zapis tego kodu w naszym DNA, może być zmieniony i komórki „zapomną”, jak powinny normalnie funkcjonować. Mogą w takiej sytuacji zacząć nadmiernie się rozmnażać i tworzyć chore komórki, nowotworowe.

Promieniowanie UV

Szkodzi nam bardzo powszechne promieniowanie UV, pędzące do nas wprost ze Słońca. Lekarze alarmują: długotrwałe, zwłaszcza początkowe, opalanie szkodzi! Grozi trudnym w leczeniu, a nawet nieuleczalnym, czerniakiem skóry.

Także różne rodzaje promieniowania UV mogą powodować zmiany zachodzące w naszych komórkach i wywoływać nowotwory.

Dym tytoniowy

Palenie papierosów to prawdziwa kopalnia substancji rakotwórczych o bardzo egzotycznych nazwach: benzen, benzopiren, nitrozaminy, chlorek winylu, formaldehyd, cyjanowodór – same te nazwy odstraszają i przywołują najstraszniejsze choroby.

Rak krtani, rak wątroby, rak płuca, rak pęcherza moczowego czy białaczki, a to tylko niektóre z nich.

Powszechny nikiel

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dodawany był w produkcji do wszystkich metalowych przedmiotów codziennego użytku. Dziś, głównie z powodu na masowe wywoływanie reakcji alergicznych, odchodzi się od wytwarzania wyrobów zawierających nikiel.

Można go tylko jeszcze spotkać w guzikach od spodni, oprawkach okularów i biżuterii.

Alkohol etylowy

Rola alkoholu w wywołaniu raka, nie została dotąd w pełni udowodniona, ale sugeruje się, że nadmierne jego spożycie jest groźne dla zdrowia, także pod względem rakotwórczym.

Uszkadza narządy wewnętrzne, głównie te, z którymi ma bezpośredni kontakt w czasie jedzenia, czyli przewód pokarmowy i wątroba - powoduje też szybszy wzrost żyjącego już w nas nowotworu.

To oczywiste, że nie da się z naszego otoczenia usunąć wszystkich kancerogenów, ot choćby szkodliwego promieniowania słonecznego. Ale też, nie każdy z nas jest narażony w równym stopniu na potencjalnego raka, gdyż każdy ma inny kod DNA.

Jedynym rozsądnym zaleceniem jest to, żeby unikać nadmiernej ekspozycji, na wymienione szkodliwe czynniki, m.in. promieniowanie słoneczne czy wdychanie dymu papierosów.
Źródło: parenting.pl i polki.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"