Jeśli swędzi skóra może to być sygnał choroby


Organizm człowieka to takie mądre coś, co ma sposoby komunikacji z ludźmi, by informować o stanie zdrowia wewnętrznych organów.

Często jednak możemy się mylić. Zaczerwienienie, wysypka i swędzenie skóry, na ogół kojarzy się nam z alergią. Ale takie zmiany skórne mogą świadczyć nie tylko o chorobach zewnętrznych.

Niepokojące zmiany skórne

Zdarza się również, że chore narządy wewnętrzne organizmu, wysyłają też niepokojące sygnały, które ukazują się właśnie na naszej skórze.

Choroba wątroby, chore nerki i tarczyca to tylko część groźnych schorzeń, których objawy ujawniają się również na skórze.

Niedoczynność tarczycy

Chora tarczyca daje złe sygnały, a organizm mówi nam o tym, na wiele sposobów. Bywa tak, że chory skarży się, że ciągle jest mu zimno, czuje się senny i zmęczony. Mogą to być też zaburzenia cyklu miesiączkowego, obniżenie popędu seksualnego lub zmiany skórne.

Gdy ktoś cierpi na niedoczynność tarczycy, ma na ogół zimną, wysuszoną, a nawet szorstką skórę. Pogarsza się u niego także cera - jest szara i ziemista, a oczy podkrążone.

Cukrzyca

Gdy mamy cukrzycę - jedną z dolegliwych chorób cywilizacyjnych - możemy także dowiedzieć się przy obserwacji swojej skóry. W tej chorobie może przede wszystkim pojawić się świąd i zmiana koloru skóry, na odcień lekko żółty.

Możemy także obserwować suchość skóry i jej towarzyszące nadmierne złuszczanie. Na całym ciele mogą pojawiać się pryszcze, czerwone krosty i ropne wypryski. Zaniepokoić nas powinien także, tzw. rumień cukrzycowy - ulokowany głównie na twarzy, dłoniach, stopach i klatce piersiowej.

Nerwica

Przykre zmiany skórne mogą pojawić się również w sytuacjach napięcia nerwowego i mogą świadczyć o problemach psychicznych. Występujący u nas świąd skóry oraz zaczerwienienie i swędzenie na całym ciele, może być objawem nerwicy.

Jeżeli obserwujemy u siebie takie objawy, trzeba skonsultować je z dermatologiem lub alergologiem. Warto też rozważyć, kiedy i w jakich okolicznościach występują zmiany skórne. Jeżeli w sytuacjach nerwowych i stresujących, może być konieczna konsultacja z psychologiem.

Zapalenie wątroby

Problemy z wątrobą mogą być w objawach różne.  Jednym z najpopularniejszych sygnałów, jakie  wysyła ciało w takiej sytuacji, jest świąd. Innym jest powstawanie tzw. pajączków, czyli popękanych naczynek w okolicach szyi i klatki piersiowej.

Chora wątroba może wysyłać sygnały w postaci zmiany pigmentu w skórze. Ciemniejsze plamy w miejscach narażonych na słońce, m.in. na twarzy i dłoniach - mogą sygnalizować, że nasza wątroba nie funkcjonuje prawidłowo i powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Niewydolność nerek

Chore nerki mogą również dawać o sobie znać na skórze. Jednym z takich wyraźnych schorzeń jest niewydolność nerek. Chory skarży się wtedy często na obrzęki, przede wszystkim nóg i rąk, pod oczami, a nawet twarzy, ale czasem także całego ciała.

Chory z problemami nerek może mieć też kłopoty z zaczerwienioną i swędzącą skórą. Towarzyszą temu typowe dla zaburzenia pracy nerek, takie objawy jak zmiana koloru moczu i zaburzenia ciśnienia krwi.

Występuje też coraz rzadsze oddawanie moczu, z czasem drżenie mięśni i trudności z oddychaniem.
Źródło: parenting.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"