Miażdżyca i nowotwory dziesiątkują Polaków


Ludzie w Polsce w podeszłym wieku, również młodzi, odchodzą z tego świata, najczęściej z powodu chorób układu krążenia i nowotworów.

Te dwie bardzo groźne choroby powodują bardzo wysoką śmiertelność. Stanowi to około 52 proc. ogólnej liczby 370 tys. osób umierających rocznie, z tego 34,4 proc. mężczyzn przed 65 r. życia.

Udar i wzrost tętniaków

Zabijają nas głównie: niezdrowy tryb życia, duże obciążenia genetyczne i nieodpowiednie żywienie. A, co najgorsze i bardzo smutne – cechy te dotykają coraz powszechniej osób coraz młodszych.

Spośród chorób układu krążenia, poważne miejsce zajmują, nie tylko zawał serca czy udar mózgu, ale także miażdżyca, która dosięga również młodych.

Miażdżyca wykryta we wczesnym stadium daje szanse ratunku. Jej początkowy etap jest możliwy do uchwycenia. Każdy może to sam u siebie zauważyć.  Gdy zauważy musi natychmiast pójść do lekarza.

Nie zgłoszenie lekarzowi zauważonych zmian, może prowadzić m.in. do udaru, tętniaków, choroby wieńcowej, a nawet zmian w swojej psychice.

Miażdżyca to zwężenie w tętnic

Istotnym problemem u osób starszych jest to, że dolegliwości miażdżycowe są podobne do innych chorób. U chorego mogą, np. występować różne zaburzenia w układzie pokarmowym lub mylące odczucie oziębienia nóg, po wysiłku.

- Obiegowo mówi się, że miażdżyca to choroba ludzi starych. Ale zapalno-zakrzepowe tło w organizmie zaczyna się już w młodości - ostrzega dr Głuszak.

Kardiolog zwraca uwagę, że jest różne tempo rozwoju tych zmian. U jednych powikłania miażdżycy - jak zawał czy udar - wystąpią w wieku 30-40 lat, a u innych, dopiero po 70-tce.

Ale jednym z podstawowych objawów, mogącym być symptomem początków miażdżycy, są powtarzające się bóle kończyn. Miażdżyca oznacza powstające zwężenia w tętnicach, wskutek zmian chorobowych.

Wysoki poziom cholesterolu

Jeżeli tak się dzieje to znak, że w naszym organizmie następuje niedokrwienie poszczególnych narządów. I właśnie to stanowi przyczynę bólu. Krew z dużą siłą tłoczona przez serce, trudno przeciska się przez zwężenia w tętnicach, co powoduje bóle.

Mogą się one pojawiać zarówno w obrębie kończyn, jak i brzucha, ale często też występują bóle i zawroty głowy, a także omdlenia. To może być efektem  wywołania miażdżycą niedokrwienia mózgu.

Symptomy miażdżycy mogą się objawiać również wysokim poziomem cholesterolu we krwi.

Może dochodzić do uszkodzenia mózgu

Jak podaje kardiolog dr n. med. Andrzej Głuszak, "miażdżyca jest chorobą wszystkich naczyń tętniczych, a objawy mogą pochodzić z każdego narządu". - W związku z tym, jedni mają zawroty głowy, inni bóle wieńcowe albo bóle brzucha.

Choroba miażdżycy "może prowadzić do rozlanego lub miejscowego uszkodzenia mózgu". Wkrótce "pojawia się otępienie naczyniopochodne, a więc przewlekłe pogorszenie funkcji poznawczych". I "dochodzi do upośledzenia pamięci krótkotrwałej".

Osoby z miażdżycą mają trudności w uczeniu się i zapamiętywaniu nowych informacji. Z czasem występują u nich zmiany osobowości i zmienność nastrojów. Chory łatwo się irytuje, może być też agresywny, podejrzliwy wobec znajomych i bywa nienaturalnie pobudzony.

Ukryte objawy miażdżycy

- Choroba zaczyna się w wyniku uszkodzenia (nawet drobnego) warstwy tętnicy. Wczesna miażdżyca, czasem przy zmianach minimalnych, schowanych  wewnątrz ściany naczyniowej, niemal wcale nie daje objawów - przestrzega doktor Głuszak.

- Poważne powikłania jak udar mózgu, zawał serca, czy nagłe zatrzymanie krążenia, bywają pierwszą manifestacją schorzenia. W ciężkich wrodzonych zaburzeniach lipidowych, symptomy miażdżycy, notowano nawet u małych dzieci.

Proces miażdżycowy, który rozpoczął się w okresie dzieciństwa, trwa często przez całe życie. Powikłania w postaci udaru mózgu lub zawału w dzieciństwie, na ogół kończą się tragicznie.

Zapobieganie miażdżycy, unikanie toksyn

Miażdżycy można zapobiegać. Jak? Poprzez uznane powszechnie zalecenia dotyczące sposobów i jakości  odżywiania. To konieczne, jeśli chory ma dłużej żyć.

- Gdy objawy już wystąpią, ważna jest dbałość o skuteczne ich leczenie, dobra kontrola ciśnienia tętniczego i cukrzycy, aktywność fizyczna na miarę możliwości. Unikanie toksyn, głównie dymów i substancji pochodnych - przestrzega doktor Głuszak.

Usunąć ogniska zapalne

Cholesterol to jeden z wielu elementów składowych zmiany miażdżycowej. Nie wolno lekceważyć grypy ani anginy, które mogą leżeć u podstaw miażdżycy. Wczesne zmiany miażdżycowe powstają wskutek zmian zapalnych wirusowych lub powodowanych przez inne drobnoustroje.

Czynnik zapalny jest szczególnie często spotykany
u ludzi młodych w wieku 30-40 lat. Bardzo ważne, aby usunąć w porę ogniska zapalne, m.in. z zębów czy zatok. Właściwa higiena jamy ustnej zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy. Aby dobrze czuć się na starość, trzeba zadbać o to, w młodości.
Źródło: portal.abczdrowie.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"