"Die Welt": PiS wypadł w wyborach raczej skromnie a wpływ PO teraz się zmniejszy


Wybory samorządowe w Polsce były obiektem zainteresowania, podobnie jak u nas, też w Europie.

Do chóru naszych publicystów na temat wyborów, dołączyli także dziennikarze niemieccy. Według opiniotwórczego dziennika "Die Welt", trudno nie doceniać znaczenia, wyborów samorządowych dla przyszłego układu sił politycznych w Polsce.

Lech Wałęsa przed urną w koszulce "Konstytucja"

Lech Wałęsa, który nie robi tajemnicy ze swoich sympatii politycznych, nie omieszkał pojawić się w lokalu wyborczym w Gdańsku, w koszulce z napisem "Konstytucja", co wywołało niejakie oburzenie wśród zwolenników prawicy" – pisze "Die Welt".

W końcu aż przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński musiał wskazać, że słowo "konstytucja" nie godzi w ciszę wyborczą i "właściwie nie powinno nikogo wzburzać".

Polacy podjęli decyzję

Jak dodaje, "30 mln uprawnionych do głosowania na radnych 16 sejmików województw, członków rad miast i gmin, wreszcie około 2,5 tys. prezydentów i burmistrzów miast: Kolosalna procedura, której znaczenia dla przyszłego układu sił politycznych w kraju, trudno nie docenić" – zauważa "Die Welt".

Według sondaży, partia rządząca uzyskała większość głosów w 9 z 16 województw i osiągnęła w skali kraju 32,3 proc. głosów, stając się tym samym najsilniejszą partią. Cztery lata temu PiS zdobył tylko 26,9 proc. głosów – przypomina "Die Welt".

Nieprzewidywalna siła małych partii

"Opozycja, w pierwszej linii: KO, PO i Nowoczesna, pokazała, że ma coś, czym może się przeciwstawić PiS". W stolicy zwyciężył "z miejsca" na prezydenta Rafał Trzaskowski, podobnie jak "inni, progresywni kandydaci opozycji", tacy jak: Jacek Jaśkowiak w Poznaniu czy Tadeusz Truskolaski w Białymstoku.

W II turze wyborów samorządowych zapadną decyzje o wyborze prezydentów w innych miastach. "Wyborcy małych partii będą w nich trudną do skalkulowania wielkością" – konstatuje "Die Welt".

Komentator "Die Welt" akcentuje: "Po dwóch największych partiach, nieoczekiwaną siłą okazał się PSL" – zajmując trzecie miejsce (16,6 proc. głosów) i "prawicowo populistyczny, ultraprawicowy" co nieco ruch Kukiz'15 - czwarte (6,3 proc. głosów).

PiS nie wypadł jeszcze lepiej

"Zarówno PiS, jak i opozycja, próbują teraz przedstawić wyniki wyborów, jako swój sukces. To zdumiewające, że partia rządząca – nie wypadła jeszcze lepiej. W końcu telewizja publiczna, w dużej mierze bezkrytycznie relacjonowała kampanię PiS" – pisze z Warszawy Philipp Fritz.

Zauważa, iż PiS mógł, przynajmniej w miastach, stracić więcej głosów, ze względu na "upubliczniony udział premiera Morawieckiego w aferze taśmowej, sprzed lat", czy podjętą 19 października decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE, o przywróceniu do pracy sędziów, wysłanych na emeryturę.

Niemiecki dziennik wskazuje na jeszcze jeden aspekt – przewaga PiS w większości sejmików jest ważna z punktu widzenia gospodarczego. Sejmiki mają w województwach pieczę nad dużymi inwestycjami, a także nad rozdziałem środków unijnych.

Wpływ PO – zdaniem "Die Welt" - teraz po wyborach się zmniejszy, a tym samym jej widoczność w kraju. "W obliczu przyszłorocznych wyborów do Sejmu i prezydenckich w 2020 r., mimo triumfu w dużych miastach, nie są to szczególnie wyróżniające czy zbyt korzystne przesłanki".
Źródło: dw.com.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"