Choroby skóry spowodowane przez promieniowanie słoneczne


Wiosna i lato niosą nam wiele radości, nadziei, ciepła i zbawiennych dla zdrowia promieni, ale także zagrożeń, schorzeń i groźnych chorób.

Lato zwykle przyciąga tłumy ludzi nad wodę – jezior, rzek i nad morze, np. Bałtyku. Niektórzy uwielbiają wylegiwanie się na piasku plaż i prażenie się na słonecznej patelni. Kto bezmyślnie leży plackiem całymi godzinami na plaży i na patelni słońca się praży - ponosi tego konsekwencje. I to srogie.

Nowotwory skóry

Promienie słoneczne wywołują choroby skóry – czasem są to niegroźne schorzenia, takie jak: świerzbiączka letnia, wielopostaciowe osutki świetlne lub trądzik wiosenny. Ale niektóre choroby skóry wywołane słońcem, mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, lecz również życiu.

To najczęściej nowotwory skóry, z których najgroźniejszy jest czerniak. Wśród nowotworów skóry są też takie, które, powodują rogowacenie słoneczne (keratoza), rak podstawnokomórkowy skóry, jak również rak kolczystokomórkowy skóry.

Kto powinien unikać słońca?

Osoby wrażliwe na promieniowanie słoneczne, powinny unikać ekspozycji ciała na słońcu. Skóra zdrowego człowieka, na niewielką dawkę promieni UV, nie reaguje wyraźnymi zmianami, ale u osób wrażliwych, mogą wystąpić poważne uszkodzenia skóry.

Według lekarzy, powinni unikać słońca chorzy na bielactwo (w wyniku braku melaniny ich skóra łatwo ulega poparzeniu), mogą też wystąpić schorzenia metaboliczne (np. porfirie), może pojawić się u niektórych toczeń rumieniowaty i fotodermatozy – choroby z nadwrażliwości na światło. Kobiety w ciąży powinny zrezygnować z kąpieli słonecznych.

Trądzik wiosenny wywołany słońcem

Trądzik wiosenny, znany też jako trądzik "majorka"; po raz pierwszy zdiagnozowano ten typ trądziku na Majorce. Powstaje on w wyniku, połączenia działania promieniowania słonecznego i niektórych składników chemicznych używanych kosmetyków oraz leków.

Połączenie takich składników powoduje podrażnienie i stan zapalny gruczołów łojowych. Trądzik wiosenny pojawia się u około 2 procent populacji. Najczęściej dotyczy kobiet w młodym i średnim wieku (25-40 lat).

Powszechnie stosowane leki fotoaktywne to: antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki moczopędne, statyny, retinoidy i leki przeciwgrzybicze.

Reakcje fototoksyczne różnią się od fotoalergicznych tym, że w przebiegu tych pierwszych, nie bierze udziału układ odpornościowy organizmu. Różnica ta jest widoczna także w wyglądzie zmian skórnych.

Jak uniknąć chorób skóry?

Aby zapobiec chorobom skóry, trzeba koniecznie: unikać opalania się między godz. 12.00 a 16.00; stopniowo zwiększać ekspozycję na słońce (20 do 30 minut dziennie); stosować kremy ochronne przed promieniowaniem słonecznym z wysokim filtrem (anty-UVB i anty-UVA); regularnie używać kremu, gdy jest się na dworze wiosną i latem, najlepiej co dwie godziny.
Źródło: poradnikzdrowie.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"