Polska ma szanse być europejskim liderem w elektromobilności


Trendy światowe w transporcie idą w kierunku rozwoju samochodów elektrycznych i autonomicznych. W Polsce szczególnie autobusów.

Według opinii znawców zagadnienia, rynek autobusów elektrycznych i autonomicznych, będzie się u nas szybko rozwijał. Mamy ku temu dość sprzyjające warunki. Po pierwsze techniczno-produkcyjne, a po drugie zaczynają się takimi autobusami, wyraźnie interesować samorządy.

Wynika to z tego, że samorządy walczą o czystsze powietrze, m.in. stawiają na zero- i niskoemisyjny transport. Polska wszak w Europie, jest nie tylko śmietniskiem, lecz i smogowiskiem. Według prognoz, w najbliższych 10 latach na ulicach polskich miast będzie jeździć już ok. 3,5 tysiąca autobusów, z silnikami na paliwa alternatywne.

Wrocław ma fabrykę autobusów elektrycznych Volvo Buses, w której pracuje blisko cztery tysiące pracowników, w tym prawie tysiąc inżynierów, rozwijających nowe technologie. Elektryczne autobusy, projektowane przez polskich inżynierów z Wrocławia, trafiają już na rynek polski, ale też m.in. do Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Problemem polskim pozostaje duży brak infrastruktury do ładowania oraz optymalizacja zużycia energii. Ale najważniejsze, że Polska ma potencjał, aby stać się europejskim liderem w dziedzinie elektromobilności – ocenia Håkan Agnevall, prezes Volvo Buses, który prognozuje również szybki rozwój autobusów elektrycznych i autonomicznych.

– Władzom każdego miasta na świecie, również w Polsce, zależy na jakości powietrza. We wszystkich metropoliach na całym świecie, ludzie umierają przez zanieczyszczone powietrze. Zatem problemy z tym związane, korki i hałas traktowane są przez miasta priorytetowo – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes, prezes Volvo Buses.

Smog jest coraz większym problemem Polski, zwłaszcza w takich miastach, jak Warszawa czy Kraków, w których głównymi trucicielami powietrza są pojazdy transportu drogowego. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia – spośród 50. miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, aż 33 ma Polska.

Europejska Agencja Środowiska podaje, że w Polsce stężenie szkodliwych dla ludzkiego organizmu cząstek PM2,5, jest najwyższe spośród wszystkich krajów UE (raport "Air Quality in Europe 2016"). Szacuje się, że z powodu chorób, do których przyczynia się zanieczyszczenie powietrza, takich jak astma, obturacyjne zapalenie płuc (POChP), niewydolność oddechowa czy choroby układu krążenia, każdego roku umiera w Polsce około 45 tys. ludzi.
Źródło: biznes.newseria.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"