Pająki żyją z nami choć nie powinny. Jak je zwalczać?


Najliczniejszą gromadę zwierząt na Ziemi stanowią owady. Jest ich około 30 milionów rodzajów. A pająki to najliczniejszy rząd pajęczaków, należy do niego ponad 40 tys. opisanych przez naukę gatunków.

O tym, że nasz dom, jest także domem dla różnych większych i mniejszych zwierząt, każdy wie. Ale to, że w naszych domach żyją również maciupkie żyjątka – niewidoczne gołym okiem, które robią nam krzywdę w zdrowiu – niestety, nie do wszystkich dociera. Chodzi o takie żyjątka, jak: roztocze, kleszcze, mrówki, żuki, pajęczaki, w tym także pająki.

Naukowcy zbadali milion

Istnieją też wśród nas w domu - owady, czyli gromada stawonogów, które stanowią najliczniejszą grupę zwierząt. Są zwierzętami wszystkich środowisk lądowych - wtórnie przystosowały się również do środowiska wodnego (potrafią pływać i nurkować). Były pierwszymi zwierzętami, które nauczyły się umiejętności aktywnego latania.

Rozmiary ich ciała (owadów) to wielkość od 0,25 mm do ponad 350 mm. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą: motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Owady mają olbrzymie znaczenie w przyrodzie, są wśród nich grupy zarówno pożyteczne, jak i szkodniki, komensale i pasożyty.

Udokumentowanych muzealnie jest ponad milion gatunków owadów. Różne źródła podają, że choć naukowcy zdołali poznać i odróżnić ok. miliona z nich to jednak od 5 do 30 mln gatunków owadów, nie jest jeszcze opisanych naukowo. Owady stanowią najliczniejszą grupę zwierząt.

Są obecne mieszkaniach w blokach

Są one przedstawicielami wszystkich środowisk lądowych, wtórnie przystosowały się także do środowiska wodnego. Rozmiary ciała owadów są wielkości od 0,25 mm do ponad 350 mm.

Do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów w Polsce należą: motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Owady mają olbrzymie znaczenie w przyrodzie, są wśród nich przedstawiciele zarówno pożyteczne, jak i szkodniki, komensale i pasożyty.

Rozpowszechnionym mitem jest to, że pająki są obecne jedynie w domach na wsi, zwłaszcza w tych pod lasem lub niedaleko wody. Równie dobrze można je spotkać w mieszkaniach w blokach, nawet w wieżowcach. Jak można wyprowadzić pajęczaki z domu?  

Pająk nasosznik trzęś

W naszych domach chętnie zamieszkuje nasosznik trzęś. Ten pająk nie wygląda groźnie. Dorasta do około 7-9 mm długości, ma ciało niemal przeźroczyste i długie oraz bardzo delikatne nogi. Cenne w jego obecności w domu jest to, że zwalcza znacznie większe od siebie, kątniki. Kątnik domowy jest najczęściej spotykanym pająkiem w naszych domach.

Kątnik nie zaatakuje nas, ale jeśli go przygnieciemy, może dość boleśnie ugryźć - zrobi to tylko kątnik większy, a mniejszy, nie zrobi tego.

Natomiast kosarz jest pajęczakiem, nie pająkiem. I on wobec ludzi jest nieszkodliwy. Jak odstraszać i wypędzić pająki z domu? Uczeni zbudowali specjalne urządzenie niezbędne w tym celu.

Pająki w domu

Nikt nie lubi pająków w swoim domu, nawet jeśli są małe i niegroźne. A jeżeli się pokażą to można zastosować urządzenie techniczne, jako odstraszacz pająków, które emituje co pewien czas dźwięki o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Dźwięki o wysokiej częstotliwości są nieprzyjemne dla pająków.

Dawniej nasze babcie mawiały: szczęśliwy dom taki, w którym pająki są, bo one do szczęścia lgną. Może i lgną, lecz pająki to niemile widziane goście w naszych domach. Najczęściej ludzie spotykają u siebie w domu nasosznika trzęsia i pająka kątnika (gruby odwłok i długość około 1 cm, nie licząc odnóży). Kątnik - swoim widokiem - na ogół, budzi lęk, a nasosznik trzęś swoim wyglądem nie budzi lęku.

Innym pająkiem, który lubi nasz dom jest nasosznik trzęś, ale w przeciwieństwie do kątników, jego wygląd nie budzi lęku. Natomiast kosarzy charakteryzują długie, chude nogi i mały tułów, nie są one pająkami, bo należą do pajęczaków.

Okres rozrodczy pajęczaków

Późnym latem pająki zakładają niemal grupowo czy też hurtowo pajęczyny. To ich "domy". Młode pająki wyklują się za około pół roku - wczesną wiosną. Tygodniowe pająki potrafią snuć nawet metrowe nici pajęczyny. Poszukują wtedy partnerów, choćby nawet w naszych domach. I na tych nieproszonych gości są sposoby.

– Pająki, podobnie jak muchy i inne owady, również zakładają w naszych mieszkaniach siedliska – mówi Zygmunt Jeszka, współwłaściciel Zakładu Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji w Toruniu. – Siedliska pajęczaków, w odróżnieniu od owadów, powstają nawet w domach, w których jest czysto, powstają nie tylko w środowisku wilgotnym, ale i suchym.

Według eksperta, trudno pozbyć się pająków w domu, ale jest to możliwe. – Są sposoby na tymczasowe wyproszenie pajęczaków z domu, jednak pająki mogą do nas powracać – podkreśla Zygmunt Jeszka.

Czystość podstawą w walce z pająkami

Jeżeli ich nie chcemy, trzeba przede wszystkim, dbać o czystość w domu. Resztki jedzenia, okruchy i okruszki oraz kurz to warunki sprzyjające rozmnażaniu się pajęczaków.

Ponieważ pająki żywią się innymi owadami, trzeba dbać o to, żeby nie było w domu innych owadów, np. much, muszek owocówek, pluskiew ani prusaków. Jeżeli nie będzie innych owadów, pająki nie będą miały pożywienia, bo nic nie złapią w pajęczynę, więc nie zechcą się osiedlić. Przez to nie będą występowały w takim mieszkaniu.

Preparaty owadobójcze na pająki

Na pająki są do kupienia specjalne zabójcze preparaty. – Skuteczne są preparaty mające zwykle duże stężenie. Takich sprawdzonych produktów nie dostanie się w handlu detalicznym. Środki te oferowane są w firmach, które trudnią się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją.

Preparaty chemiczne są zwykle w postaci spryskiwaczy. Dają skuteczny efekt przeważnie na kilka tygodni. A po tym czasie pająki zwykle znowu powracają do naszego mieszkania. Nie tylko środki chemiczne działają na pająki. Również domowe sposoby mogą spowodować, że pajęczaki wyniosą się z naszych mieszkań.

Kasztany i żołędzie

Nieskuteczne jest ściąganie pajęczyn i stosowanie moskitiery. Po ściągnięciu pajęczyn pająki przez noc utworzą nową. A, gdy postawimy moskitierę, pająki zaczną wchodzić do nas, przez niedomknięte drzwiami.

Jesienią pomocne mogą być kasztany i żołędzie. Warto je rozłożyć, np. na parapecie albo w kątach lub innych zakamarkach, w których pająki "lubią" tworzyć pajęczyny. Kasztany i żołędzie mają taki zapach, który odstrasza pajęczaki.

Sok z cytryny, ocet i mięta

Zapach cytryny może być również sposobem skutecznym w walce z pająkami i innymi drobnymi pajęczakami. Cytrynę należy pokroić w plasterki i posmarować nimi futryny, framugi i progi. Śladów nie powinno być, ale powinien być zapach, którego pająki nienawidzą.

Pająki nie znoszą też zapachu mięty. Toteż, w celu ich odstraszania, warto stosować olejek mięty pieprzowej rozcieńczony z wodą. Takim roztworem trzeba spryskiwać szczególnie te miejsca, w których pojawiają się pająki. Ponadto odstraszacz ten pozostawi miłą woń w naszych wnętrzach.

Podobne działanie ma też roztwór octu i wody, choć jego zapach nie jest już tak przyjemny. Opryskiwanie miętą czy octem przeciwko pająkom powinniśmy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu.

Kot łatwo zwalczy pająki

Jednym ze skutecznych sposobów na pająki jest kot. Obecność kota w domu oznacza, że pająków nie będzie. Wyłapie je i zje, choć najpierw pobawi się nimi, a dopiero potem zje. I… po kłopocie.

Dobrym "domem" i miejscem rozmnażania się pająków są kartony. W nich zwykle coś chowamy. Kartony są świetną "kryjówką" dla owadów, owady zaś to dobra pożywka dla pająków. A więc tam, gdzie są kartony, tam dość często zjawiają się pajęczaki. Lepszym rozwiązaniem dla chowania rzeczy są pojemniki z plastyku – w nich pająki nie znajdą miejsca na swój dom.

Uwaga! Z powodu słabej tegorocznej zimy mamy ogromny wysyp pająków i kleszczy. Od niedawna są w Polsce pająki tygrzyki z żółto-czarnymi pasami. Po ukąszeniu ludzi, wpuszczają w ciało jad, który może wywołać silne reakcje alergiczne. W takiej sytuacji trzeba natychmiast dotrzeć do lekarza. Leczenie trwa długo - antybiotykami i sterydami. Tygrzyki dotarły do Polski z południa Europy.
Źródło: regiodom.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"