Zaskakujące objawy odwodnienia organizmu. Czym to grozi?

Jeśli jesteś odwodniony - organizm sygnalizuje to bólem głowy, podniesioną temperaturą, suchą skórą, itp. Odwodnienie to jednak poważna sprawa.

Gdy czujesz suchość w ustach i uczucie pragnienia to masz poważny sygnał z mózgu: Koniecznie wypij wodę! Ale to nie jedyny sygnał, który świadczy o tym, że organizm potrzebuje wody. Nie zapominaj o tym, aby pić wodę przez cały dzień, małymi porcjami.

Brak wody w organizmie może prowadzić do groźnego w skutkach odwodnienia. Jak je rozpoznać? Lekarz przypomina i poucza: masz sześć nietypowych objawów. Zapamiętaj!

Ból głowy

Zanim sięgniesz po tabletkę na ból głowy, upewnij się, czy nie jesteś odwodniony. Ból głowy to jeden z pierwszych sygnałów, że organizmowi brakuje wody. Duża utrata płynów sprawia, że przepływ krwi do mózgu, nie przebiega prawidłowo.

Mózgowi zaczyna brakować tlenu i koniecznych związków mineralnych. Brak wody przyczynia się do wzrostu ciśnienia w naszym mózgu, co odczuwamy, jako dokuczliwy ból głowy.

Sucha skóra

Wszystkie komórki organizmu potrzebują wody, dlatego bez odpowiedniej ilości płynów, szybko pojawiają się różne dolegliwości. Jedną z nich jest suchość skóry. Na twarzy można zauważyć łuszczące miejsca, naskórek na twarzy, nogach i rękach swędzi, a usta są popękane. Takie symptomy nie zawsze oznaczają zaniedbania w pielęgnacji skóry.

Mogą one wskazywać również na to, że naszemu organizmowi brakuje podstawowego składnika, jakim jest woda. Wszelkie podrażnienia skóry łagodzi, ale też pomaga na biegunki, woda po ugotowaniu ryżu. Pamiętaj! Nie wylewaj jej pochopnie.

Gorączka i dreszcze

Jeżeli myślisz, że rozkłada ciebie choroba, to dobrze pomyśl…? Dreszcze i gorączka nie zawsze oznaczają początek przeziębienia. Bez odpowiedniego poziomu wody w komórkach, organizm ma trudności z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała.

A kiedy procesy termoregulacji zawodzą, doświadczasz nieprzyjemnych objawów – odczuwasz nagłe dreszcze zimna lub gorączki. W takiej sytuacji koniecznie napij się wody i obserwuj reakcję, jeśli symptomy zimna i gorączki nie mijają, idź do lekarza.

Nieświeży oddech

Słaby poziom wody w mózgu i komórkach naszego ciała sprawia, że organizm przestaje produkować odpowiednie ilości śliny, co skutkuje brzydkim zapachem z ust. Dlaczego?

Ślina ma właściwości antybakteryjne – niszczy zarazki w jamie ustnej. To właśnie nadmiar bakterii jest odpowiedzialny za nieświeży oddech. Osoby, które borykają się z tym problemem, powinny pić co najmniej dwa i pół litra wody dziennie.

Ochota na słodycze

Gdy odczuwasz ciągły głód, i najchętniej zjadłbyś coś słodkiego – to przy odwodnieniu organizmu - mylna informacja, związana z pragnieniem wody. Aby uzupełnić jej braki, organizm pobiera wodę z pożywienia, przez co stale masz ochotę na podjadanie. Wtedy, zanim sięgniesz po niezbyt zdrową przekąskę, wypij szklankę mineralnej wody.

Prześladuje ciebie ochota na słodycze? Wybierz i jedz produkt, który ma słodki smak, a przy tym zawiera dużo wody. Idealnie sprawdzą się świeże owoce, np. truskawki, arbuz, melon, jabłka.

Skurcze mięśni

Brak właściwej ilości wody, zakłóca równowagę w poziomie potasu i sodu w organizmie. Wtedy zwykle pojawiają się bóle i skurcze mięśni, dokuczliwe zwłaszcza, podczas snu w nocy. Z braku wody podnosi się temperatura ciała, a to wpływa również na dolegliwości układu mięśniowego.

W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest masaż, ale terapię trzeba zacząć, od uzupełnienia płynów w organizmie. Jeśli znudziła się komuś zwykła woda – trzeba dodać do niej świeże zioła i owoce.

Aby zapobiegać odwodnieniu, warto jeść więcej niż zwykle warzyw i owoców, które składają się na ogół głównie z wody, albo sięgnij po herbaty owocowe i ziołowe – są smaczne i aromatyczne, a przy tym skutecznie nawadniają organizm.
Źródło: abczdrowie.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"