Uwaga! Nasze życie ratuje kolonoskopia

Polacy należą w Europie do narodów o wysokim wskaźniku śmierci. Jedną z najczęstszych chorób, która niesie wysokie i jednocześnie przedwczesne ryzyko zgonów, są nowotwory. Wśród nich – rak płuc i jelita grubego.

W 2017 roku, po raz pierwszy wzrosła u nas do 19 tys. osób, liczba zachorowań na raka jelita grubego – wynika z najnowszych danych, opublikowanych przez Stowarzyszenie EuropaColon.

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w naszym kraju. Wyprzedza go rak płuca, co roku wykrywany u ponad 23 tys. Polaków.

Biorąc po uwagę inne rodzaje raków, w tym: piersi, szyjki macicy, nerek, wątroby, gruczołów piersiowych, tarczycy, trzustki, skóry, błony śluzowej, itp., to wszystkie rodzaje raka zabijają rocznie 90 tysięcy Polek i Polaków. To tak, jakby jednego dnia zniknęły nagle m.in. takie miasta, jak: Grudziądz lub Jaworzno albo Słupsk czy Jastrzębie-Zdrój.

Rak jelita grubego nie daje szansy wczesnej diagnozie, gdyż nie boli i nie wykazuje objawów. Chory nie ma powodów zgłosić się na wizytę u lekarza. Kampania centralna: SERVIER – WYŁĄCZ RAKA!, której II edycja zaczyna się, ma zwrócić uwagę na konieczność badań profilaktycznych, bo w tym nowotworze mają one wyjątkowe znaczenie.

Rak jelita grubego zabija jak broń atomowa!

Rocznie z powodu raka jelita grubego umiera w Polsce 11 tysięcy chorych. Prognozy na przyszłość nie są optymistyczne, bowiem począwszy od 1980 roku czterokrotnie wzrosła liczba zachorowań mężczyzn i trzykrotnie  kobiet, a chorych stale przybywa.

Każdego roku 18 tysięcy nowych zachorowań i 11 tysięcy zgonów to groźne, przerażające statystyki, zwłaszcza gdy uświadomimy sobie, że te 11 tysięcy oznacza 33 osoby umierających dziennie! - mówi dr n. med. Wojciech Rogowski z Poradni Specjalistycznej Magoden.

Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, bo jeśli uda się odpowiednio wcześnie wykryć zmianę nowotworową bez tzw. objawów alarmowych (bólu, chudnięcia czy krwawienia), jak również znaleźć i usunąć polipy, które mogłyby w przyszłości być przyczyną raka –  szanse na wyleczenie są ogromne!” – dodaje dr Wojcie2ch Rogowski.

Czynniki ryzyka. Na co zwrócić uwagę

Z doniesień naukowych powadzonych w Polsce i poza granicami, wynika, że ryzyko rozwoju raka jelita grubego, wzrasta u osób po 50. roku życia. Nie bez znaczenia dla częstości zachorowania jest także niewłaściwa, uboga w błonnik, a bogata w czerwone mięso, dieta.

Wśród czynników ryzyka są także: brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu (częste drwinkowanie) i obciążenia genetyczne – rak jelita grubego częściej występuje u osób, u których w najbliższej rodzinie także występował ten nowotwór.

Objawy raka jelita grubego: zaparcia, biegunki, krew w stolcu, niezamierzone chudnięcie czy utratę apetytu, łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. Dlatego tak ważne są przesiewowe badania pozwalające na wykrycie zmian nowotworowych nawet na bardzo wczesnym etapie.

Kolonoskopia może uratować życie 

Badanie kolonoskopowe jest najlepszą i najbardziej wiarygodną metodą diagnostyki raka jelita grubego. W badaniu tym możliwe jest też usunięcie ewentualnych polipów - "łagodnych zmian nowotworowych", co pozwala zapobiec ich przeobrażeniu w raka złośliwego. "To nowoczesne, bezpieczne i stosunkowo krótkie badanie" – przekonuje dr Wojciech Rogowski.

"Niestety dla wielu osób nadal stanowi ono temat tabu. Nie są w stanie przełamać bariery strachu czy źle pojmowanego wstydu. Tymczasem kolonoskopia to badanie, które może uratować życie, bo wykryte we wczesnym etapie zmiany zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 75-90 procent"  – wylicza specjalista dr Rogowski.

Niechęć części Polaków do wykonywania kolonoskopii skutkuje późnym rozpoznawaniem tego złośliwego nowotworu, często wtedy, kiedy wystąpiły już przerzuty. Rozsiany rak jelita grubego odznacza się w sposób istotny gorszym rokowaniem i zdecydowanie słabszą możliwością walki z nim.

Według danych Concorde-3, opublikowanych na początku 2018 r., Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie, przed: Rumunią, Bułgarią, Słowacją i Chorwacją, pod względem 5-letnich faktów przeżycia chorych.

Onkologiczna Poradnia Servier odwiedzi w tym roku w marcu: Katowice (10 marca), Gniezno (13 marca), Poznań (14 marca) oraz Łódź, Białystok, Lublin i Rzeszów. Szczegóły dotyczące trasy i kampanii Poradni Servier na stronach: www.wylaczraka.pl i facebook.com/wylaczraka.
Źródło: portalemedyczne.pl i polskawliczbach.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"