Na Syberii dzika tygrysica z powodu bólu zębów przyszła do ludzi


Tygrysy - wielkie dzikie koty, które w ogromnej większości przypadków - nie atakują człowieka. Za to człowiek zrobił wiele, aby je wytępić.

Dzikie zwierzęta, wbrew naszym wyobrażeniom, są bardzo inteligentne -  potrafią podejmować decyzje błyskawicznie, zaskakująco mądre i bardzo rozsądne. Niedawno – według rosyjskiej agencji RIA Novosti – odwiedziła syberyjską wieś, tygrysica amurska (z gatunku zagrożonego wyginięciem), bo bardzo cierpiała z powodu zapalenia dziąseł.

Przed domem

Zachowała się, zdaniem przyrodników, wbrew naturalnemu instynktowi -  wyszła z dziczy, aby trafić wprost do ludzi. Czyżby szukała ludzkiej pomocy? Zapewne tak. Silnie cierpiała z bólu i jakby czuła, że tylko człowiek jest w stanie jej udzielić pomocy.

Jeden z około 500 wielkich kotów, żyjących na Syberii, bez najmniejszego mruknięcia położył się cicho na ganku wiejskiego domu. Tak duże zwierzęta, jak tygrysy, zwykle unikają kontaktu z człowiekiem, więc zachowanie tej chorej tygrysicy zasugerowało mieszkańcom wsi Sołońcowyj, że coś z nią jest nie tak – pisze RIA Novosti.

Pomruk zza drzwi

Pani Galina Tsinamo wyjaśniła dziennikarzom, że jej sąsiad Aleksiej Khajdejew, znalazł tygrysicę rano na ganku swego domu. Wychodząc na dwór "na wycieczkę", nie mógł otworzyć drzwi - coś blokowało je z drugiej strony. Gdy zaczął pchać, usłyszał głęboki pomruk tygrysicy.

Aleksiej Khajdejew stwierdził, że bezpieczniej jest zostawić kota w spokoju i wezwać specjalistów. Gdy wyszedł z domu, tygrysica nie pozwoliła mu zbytnio zbliżyć się do siebie, ale też nie próbowała go nawet "pacnąć" łapą.

Eksperci od tygrysów

Wezwano na pomoc weterynarzy z syberyjskiego Centrum Amurskiego Tygrysa. Byli pewni, że zwierzę świadomie opuściło bezpieczną dzicz, by wśród ludzi znaleźć konieczną pomoc. Podano jej środek uspokajający i przewieziono do wsi Aleksejewka, do ośrodka rehabilitacji.

W ośrodku stwierdzono: tygrysica ma około 10 lat i poważny problem z dziąsłami i zębami. "Nie ma górnych kłów. Najpierw myślano, że może zranili ją kłusownicy". Zwierzę od dawna nie jadło – jak zauważono - było słabe i wyczerpane. Podano jej spory posiłek z pokrojonego mięsa i zaczęto leczenie dziąseł. Chwilowo tygrysica jest zbyt słaba – ustalono - "by poddać ją operacji z pełnym znieczuleniem".

Historia tygrysa

Tygrys azjatycki – to gatunek dużego, drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych, największy z żyjących współcześnie czterech wielkich, kotów z rodzaju Panthera, jeden z największych drapieżników lądowych, który wielkością ustępuje jedynie niektórym niedźwiedziom (Wikipedia). Dorosłe samce mają nawet ponad 300 kg masy ciała, przy przeszło 3 m długości. Rekordowa waga samca tygrysa syberyjskiego wynosi 423 kg.

Tygrys dobrze skacze, znakomicie pływa, poluje zwykle samotnie. Dawniej był gatunkiem licznym w całej Azji, zawsze budził grozę, stał się obiektem polowań dla sportu, pieniędzy lub w odwecie – z powodu zagrożenia, jakie stanowił dla ludzi i zwierząt hodowlanych. Wobec tego wytępiony został w wielu regionach, dziś zagrożony wyginięciem, objęty więc programami ochrony. Największa jego dzika populacja żyje w Indiach.
Źródło: o2.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"