Australia. Różowe jezioro Hillier


Na australijskiej wyspie Middle, w Archipelagu Recherche, leży niezwykłe - mało znane na świecie - jezioro Hillier.

Niezwykłe, bo bezodpływowe, w dodatku różowe. Archipelag ten liczy sobie ok. 100 wysp, rozrzuconych u południowo-zach. wybrzeży Australii Zachodniej, blisko przylądka Arid. Swoją barwę Hillier zawdzięcza glonom m.in. Dunaliella salina.

Niezwykły widok i kolor Hillier to także: jego kształt przypominający ludzką stopę oraz ciekawa zagadkowa otoczka białego piasku i gęsty las eukaliptusowy, co dodatkowo podkreśla jego urokliwą jasnoróżową barwę.

Badane wielokrotnie przez naukowców (pierwszy raz w 1802 roku), jezioro Hillier, zwłaszcza z powodu barwy różowej, fascynowało i pozostawało wciąż nieodgadnionym tajnikiem przyrody. I co ciekawe, jego woda nie zmienia swojego koloru, nawet po nabraniu do pojemnika.

Woda w jeziorze, choć nie morska, jest słona - jej zasolenie wynosi 38 procent - niemal tyle samo - ile wynosi poziom zasolenia Morza Martwego. W pierwszych latach XIX wieku, swoje osady mieli wokół jeziora wielorybnicy i myśliwi, polujący na foki.

W sumie, Hillier osiąga poziom zasolenia dużo wyższy, niż wody morskiej, a to przy temperaturze znacznie wyższej, wywołuje spekulacje, że te czynniki - w połączeniu z niskim stężeniem składników odżywczych i żyjących w nim różnych bakteriach i glonach - powoduje pastelowo-różowy kolor wody.

Ciekawostką jest także to, iż w początkach XX wieku, z jeziora Hillier wydobywano sól, ale po 6 latach eksploatacji, przerwano wydobycie. Dziś żyją w nim i okolicach śmiercionośne meduzy o długich mackach.

Kontakt z meduzami z długimi mackami, w których są toksyny, może sprawiać, że ludzie tracą przytomność. Gdy taki kontakt jest zbyt długi, śmierć może dopaść człowieka po 3 minutach. Hillier ma szerokość około 600 metrów, oddziela je od oceanu, wąski pas ziemi. Od lasu i brzegu oceanu oddzielone jest pasem piasku zmieszanego z solą.

Australia to kraj (kontynent) wielu osobliwości - przede wszystkim przyrodniczych. Fauna bardzo różni się od fauny innych kontynentów i rejonów świata. Większość tamtejszych zwierząt, stanowią gatunki unikatowe, jakich nie ma nigdzie. Szczególną osobliwością Australii są torbacze (kangury) i stekowce (ssaki jajorodne), które tworzą ogniwo pośrednie, między gadami i ssakami. 



Najbardziej charakterystyczne dla tego kraju są takie zwierzęta, jak: skaczący torbacz kangur oraz stale śpiący na drzewie - jakby "naćpany" - malutki "misio" koala, a także pies dingo, ptak emu, który zapomniał latać, dziobak i kolczatka.


Australia pod względem wielkości to szósty kraj świata, a jednocześnie najmniejszy, spośród wszystkich kontynentów i najbardziej płaskim, ze średnią wysokością 330 m n.p.m. Najwyższy szczyt - Góra Kościuszki - wznosi się na wysokość 2228 m n.p.m.

Osobliwość kontynentu stanowi położenie na półkuli południowej i wschodniej, jego obszar pustynny zajmuje powierzchnię większą, niż ma jakimkolwiek inny kontynent. Natomiast linia brzegowa Australii, wzdłuż całego wybrzeża, wynosi 19 tysięcy km i ma tylko dwie duże zatoki: Zatokę Karpentaria i Wielką Zatokę Australijską.
Źródło: zalajkowane.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"