Jak bezpiecznie kupować leki? W internecie czy aptece stacjonarnej?



W internecie można kupić wszystko – to każdy wie. Można kupić także leki. Ale kto nad tym się zastanawia, czy to zdrowy i rozsądny sposób leczenia…

W dzisiejszych czasach Internet tak się rozwinął, że bez niego wielu, zwłaszcza młodym, trudno byłoby żyć. Zdrowym pomaga w zakupach różnych towarów i zapewnianiu wszelkich informacji oraz rozrywki. Chorym służy m.in. w kupowaniu potrzebnych leków.

W internetowej, tzw. sieci, można kupić dosłownie wszystko – począwszy od odzieży, poprzez sprzęt AGD, meble, książki, telefony komórkowe, aż po samochód. Z każdym rokiem wzrasta liczba stron oferujących możliwość zakupu również leków i suplementów diety. A czy takie produkty z sieci są bezpieczne? Czy ktoś nad tym się zastanawia? - Niekoniecznie.

Leki z internetu

Jak pokazują badania - dynamicznie rośnie również sprzedaż leków przez internet. W aptekach internetowych nie zamówimy leku na receptę. Ale zakupy online mogą być rozwiązaniem także w takiej sytuacji. Jak się okazuje, to bardzo pomocne dla pacjentów, którzy potrzebują leku trudno dostępnego.

Choć nie można go kupić przez internet, to można zarezerwować i odebrać w wybranej przez siebie aptece stacjonarnej, bez zbędnego i darmowego błądzenia po mieście i szukania bez końca – mówi Marcin Puchała, ekspert firmy KtoMaLek.pl.

Bezpieczne zakupy

– Oczywiście, najbezpieczniej jest kupować leki w aptekach tradycyjnych. Jeżeli ktoś decyduje się na zakupy w internecie, w szczególności jeśli chodzi o suplementy diety, to powinien korzystać wyłącznie z renomowanych aptek internetowych lub ograniczyć się do korzystania z internetu w celu szukania apteki mającej poszukiwane preparaty  – podkreśla Marcin Puchała.

Renomowane apteki to takie, które mają pozwolenie farmaceutycznej inspekcji na sprzedaż wysyłkową. Te apteki działają również stacjonarnie, ale rozszerzyły swoją pracę w oparciu także o internet.

Ryzyko zakupu online

W krajach Unii Europejskiej obowiązuje prawo, nakazujące legalnie działającym aptekom internetowym, umieszczenie na swoich stronach specjalnego logo. To biały krzyżyk z czterema paskami w tle: trzy są w odcieniach zieleni, jeden szary.

Ten znak, po kliknięciu powinien wyświetlić wykaz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Tam zaś można znaleźć informacje o aptece i jej zezwoleniu uzyskanym od Inspektoratu Farmaceutycznego.

W sieci widnieją również nielegalne strony, a na forach internetowych jest wiele ofert dotyczących chęci sprzedaży lub zakupu farmaceutyków, pochodzenia nieznanego i leków fałszywych, a więc niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka.

Wśród najpopularniejszych są leki na receptę, potencję, odchudzające i odmładzające. - Ryzyko jest głównie na aukcjach, forach i nieznanych -  zwłaszcza zagranicznych serwisach – potwierdza ekspert Puchała.

Zdrowy rozsądek

Oczywiście istnieją też zalety kupowania leków przez internet. W aptekach stacjonarnych, aptekarz nie może przyjąć zwrotu kupionego produktu medycznego. Zakazuje tego prawo farmaceutyczne.

Gdy kupimy leki online, ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów, reguluje zasadę, że w terminie 10 dni od daty zakupu lub otrzymania przesyłki, można odstąpić od umowy i zwrócić kupiony towar, bez podania przyczyny zwrotu.

Należy również pamiętać, że zakupy online są łatwe i wygodne, ale zawsze najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Według ekspertów – lek już z samej definicji jest trucizną i - zarówno przy zakupie jak i stosowaniu - trzeba zachować ogromną ostrożność. Zresztą, bez względu na to, czy to apteka internetowa czy stacjonarna – radzi i ostrzega ekspert.
Źródło: zdrowie.wp.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Kontrowersyjne nagranie z policjantem"

"Morawiecki kłamał?"