"To imię ma piękne znaczenie"

"Od lat nie nazwano tak żadnej polskiej dziewczynki".

Wybór imienia dla dziecka, to spore wyzwanie, stojące przed każdymi przyszłymi rodzicami - pisze Małgorzata Pelka w radiozet.pl.

Niektórzy decydują się na wyjątkowe, rzadko występujące formy. Do tego grona należy pewne zanikające żeńskie imię, którego nie nadano żadnej dziewczynce urodzonej w 2024 r. w Polsce.

Imię Wilhelmina

Jakie imię dla dziewczynki wybrać? Oto najpopularniejsze formy w Polsce.

Wybór imienia dla dziecka jest dla wielu osób całkiem poważną sprawą - to w końcu coś, co na zawsze zostanie z potomkiem i stanie się jego tożsamością. Strategie podejmowane przez przyszłych rodziców się od siebie różnią. Niektórzy decydują się na tradycyjne rozwiązania, a inni preferują wyjątkowe i rzadko występujące formy. Jest też grupa, która sprawdza etymologię i znaczenie danych imion, traktując je jak dobrą wróżbę na przyszłość.

Rodzice, którzy potrzebują w tej kwestii pomocy, mogą zainspirować się danymi z raportów przygotowanych regularnie przez Ministerstwo Cyfryzacji. Znajdą w nich zarówno imiona dostępne w ogólnym rejestrze PESEL, jak i statystyki z konkretnych lat. To właśnie z nich wynika, że najpopularniejszymi imionami nadawanymi urodzonym w pierwszej połowie 2024 r. polskim dziewczynkom były kolejno Maja, Zofia, Zuzanna, Hanna i Laura.

W tym samym raporcie (nawet wśród najrzadszych form), nie znalazł się ani jeden, przypadek nadania pewnego niezwykłego, damskiego imienia – Wilhelmina.

To imię noszą tylko 3 Polki. Jest skonstruowane w bardzo tradycyjny sposób
Imię Wilhelmina. Co oznacza? Ile kobiet je nosi?

Wilhelmina to żeńska wersja imienia Wilhelm. Forma ma germańskie pochodzenie i oznacza osobę, która udziela schronienia lub chce ochraniać (innych). Największą popularność imienia szacuje się na lata 1900-1940 w Stanach Zjednoczonych. Po latach 40. imię zaczęło zasilać niszę wśród imion nadawanych w USA, ale co jakiś czas pojawiało się w statystykach krajów europejskich. Formę można zdrabniać na różne sposoby, np. Wilhelminka, Wila, Wili, Wilcia, Mina, Mini czy Minka.

Rejestr PESEL wskazuje, że w Polsce żyją tylko 502 kobiety o imieniu Wilhelmina (stan na 19 stycznia 2024 r. - przyp. red.). Współcześnie forma występuje w naszym kraju coraz rzadziej. Wskazują na to dane Ministerstwa Cyfryzacji z ostatnich lat - po raz ostatni Wilhelmina występuje w statystykach z 2020 r. Nazwano tak wówczas zaledwie 2 dziewczynki.
Źródło: Radio ZET/dane.gov.pl.

Oprac. Stanisław Cybruch
dziecko, dziewczynka, imię, kobieta, kraj, minister, PESEL, rodzice, schronienie, Wilhelmina, Zuza, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Niemoralni politycy PiS. Rozwiedzeni, drugie żony, kochanki"

WOŚP. "Ostatnia puszka Pana Prezydenta"