"Są wyniki kontroli"
Media: "Spot uderzający w Tuska sfinansował Orlen".
Uderzający w Donalda Tuska spot, który powstał przed referendum 15 października, został sfinansowany z pieniędzy Orlenu - podaje Radio ZET. Są wyniki kontroli w spółce - pisze Magdalena Bojanowska w gazeta.pl.
Orlen (zdjęcie ilustracyjne)
Darowizny Orlenu: Jak podaje Radio ZET, w roku wyborczym 2023 Fundacja Orlen dokonała ponad 180 mln złotych darowizn. Jedna z najwyższych wpłat (ponad 5 mln złotych) trafiła do Fundacji Rozwoju Gospodarki i Innowacji im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Organizacja ta powiązana jest z PiS i stała za spotem "15 X w referendum powiedz 4 x NIE". Materiał ten odnosił się bezpośrednio do referendum, które rząd Prawa i Sprawiedliwości zorganizował razem z wyborami parlamentarnymi.
W spocie uderzono też w ówczesną opozycję - pokazano m.in. Donalda Tuska z Angelą Merkel i Władimirem Putinem.
"Czy chcesz powrotu do przeszłości, kiedy podnieśli wiek emerytalny, wyprzedawali państwowe firmy obcokrajowcom i próbowali zmusić Polskę do przyjęcia nielegalnych imigrantów?" - pytał m.in. lektor. Radio ZET, powołując się na audyt w Orlenie, podaje, że spot ten był częścią projektu "Akademia aktywności obywatelskiej". Niecałe dwa tygodnie przed wyborami 15 października Fundacja Orlen przekazała na ten projekt 5 mln 100 tys. złotych.
Zobacz wideo. Morawiecki o strategii migracyjnej Tuska: Totalna polityczna schizofrenia.
O powiązaniach Fundacji Rozwoju Gospodarki i Innowacji im. Eugeniusza Kwiatkowskiego z PiS pisała już w październiku zeszłego roku "Gazeta Wyborcza". "Prezesem jest Marek Drączkowski, a w jej radzie zasiada m.in. radny PiS z Lublina Piotr Gawryszczak" - informowała "GW".
Będą kontrole: Radio ZET podaje nieoficjalnie, że Orlen planuje przeprowadzić kontrole w fundacjach wymienionych w audycie. "Niewykluczona jest próba odzyskania niezgodnie z umowami wydanych darowizn" - zaznacza rozgłośnia, która zwróciła się do Fundacji Rozwoju Gospodarki i Innowacji z pytaniem o spot.
"Nasze zaangażowanie w kampanię referendalną wynikało z głębokiego przekonania o tym, że pytania referendalne mają szczególne znaczenie dla przyszłych kierunków rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej" - przekazała organizacja.
Czytaj także: "Falstart ws. wyborów. Hołownia oficjalnie kandydatem na prezydenta? Polska 2050 się wycofuje".
Źródła: Radio ZET, "Gazeta Wyborcza".
Oprac. Stanisław Cybruch
audyt, darowizna, Hołownia, kampania, kandydat, kontrola, Orlen, prezydent, referendum, Tusk, wybory,
Komentarze
Prześlij komentarz