"Duch i Mrok, lwy zabiły 100 osób"

 "Badania ujawniły sekret ludojadów".

"Duch i Mrok" – pamiętacie film z Michaelem Douglasem i Valem Kilmerem? Wiecie, że był oparty na faktach? Dwa lwy, uznawane za demony, zabiły ok. 100 osób. Nowatorska technika badań genetycznych, ujawniła ich tajemnicę. Dlaczego wyspecjalizowały się w polowaniach na ludzi?

Duch i Mrok, to słynne afrykańskie lwy ludojady, nazywane również The Tsavo Man-Eaters. Istne potwory rozsławione filmem "Duch i Mok" (The Ghost and the Darkness, 1996). Gdy w dzisiejszym parku narodowym Tsavo, ruszyła budowa linii kolejowej, prowadzącej przez rzekę Tsavo, mającej połączyć Mombasę z Nairobi, zaczęły się ataki lwów na ludzi. Brytyjska Kompania Wschodnioafrykańska ustaliła, że za kolejne zniknięcia, odpowiadały dwa lwy.

Oficjalnie podano, że w sumie zabiły 28 osób. Podpułkownik John Patterson, twierdził, że liczba ofiar sięgnęła 100.

Tym żyje planeta

Koniec znanej sieci odzieżowej. 11 sklepów do zamknięcia i grupowe zwolnienia

Najdłuższy budynek w Europie znajduje się w Polsce. "Robi wrażenie"

Najdłuższy budynek w Europie znajduje się w Polsce. "Robi wrażenie"

Teren budowy torów stał się miejscem jak z horroru. Zapanowała psychoza. Robotnicy odmawiali pracy, bo każdej nocy dwa identyczne lwy, wspomniane Duch i Mrok, pożerały kolejne osoby. Porywały ludzi z łóżek, nie bojąc się ognisk, krzyków i wystrzałów. Nic nie robiły sobie z kolczastych ogrodzeń, wdzierały się nawet do budynków.

Atakowały jednocześnie, z różnych kierunków, urządzały zasadzki na ofiary. Uznano je za istoty nadprzyrodzone i zemstę duchów, za niszczenie sawanny, brytyjską koleją. Po latach, poznaliśmy tajemnicę, tych niebezpiecznych zwierząt. Dlaczego polowały na ludzi? Genetyka dała odpowiedź.

Czy krokodyl Gustaw istnieje? "Zabił 300 osób, nieśmiertelny".
HMS Erebus i HMS Terror, historyczne tajemnice.
Słynny podróżnik odnaleziony. "Tragiczny koniec, horror na statku".

Wąż zjadł kobietę. "Połknięta przez pytona".
Duch i Mrok - lwy zabiły 100 osób. Badania ujawniły tajemnicę ludojadów.

Lwy Duch i Mrok były tak sprytne i nieuchwytne, że nie ma się co dziwić, iż uznano je za demony z piekła rodem. Nawet grupa Masajów, wyspecjalizowanych w polowaniu na lwy, była bezradna. Dopiero John Patterson, ryzykując życie, 9 grudnia 1898 roku zaczaił się w nocy na drzewie i oddał śmiertelny strzał. Drugi lew zginął jeszcze przed końcem roku. Współczesna nauka ujawniła, jaka była smutna, historia tych zwierząt.

Lwy Duch i Mrok w Field Museum of Natural History in Chicago.

Wypchane lwy Duch i Mrok trafiły do Muzeum Historii Naturalnej w Chicago. W końcu zdecydowano się przeprowadzić badania genetyczne ich włosów. Jak czytamy na łamach "Current Biology", poza ludźmi, lwy miały w diecie także zwierzęta kopytne, ale w pewnym momencie życia, nagle przestawiły się na dietę, bogatą w robotników. Dlaczego?

Jeden z lwów, miał ślady kopnięcia, przez żyrafę lub bawołu. Czy z powodu urazu, lew nie mógł polować na duże zwierzęta? Oba lwy miały też zęby, w dość kiepskim stanie, łamliwe i toczone przez infekcję.

lwy w Afryce

Okazało się, że lwy Duch i Mrok, to bracia, posiadający odziedziczony po matce, genom mitochondrialny. I to bracia polujący niemal wyłącznie na ludzi. Przez lata sądzono, że być może samce pozbawione stada i lwic, zdecydowały się na łatwy pokarm jakim byli robotnicy, na budowie kolei. Badacze są zdziwieni, jak te dwa lwy, wyspecjalizowały się w tropieniu ludzi, co jest zaskakujące nawet, u zwierząt ludojadów.

Chociaż Duch i Mrok to samce, są pozbawione grzyw, jak lwice. Zielona Interia przypomina, że okazałe grzywy lwów, charakterystyczne są dla zwierząt, trzymanych w niewoli. W naturze, z powodu diety i wycierania o zarośla, lwie grzywy, nie przypominają tych z "Króla Lwa". Brak grzywy u tych dwóch ludojadów, mógł wynikać z zaburzeń hormonalnych i zbyt wysokiego, poziomu testosteronu. Testosteron, mógł spowodować u lwów, zwiększoną agresję. Okazało się również, że Duch i Mrok, były lwami troskliwymi.

Muchomor sromotnikowy, trujące grzyby.

Najbardziej trujący grzyb w Polsce. "Wątroba przestaje działać".

Jak polują orki? Opracowały nowe metody jak z horroru.

Cała prawda o hienach. Dlaczego polują na ludzi?

Zbadano włosy znalezione między zębami legendarnych lwów. Potwierdzono, że były to m.in włosy lwie. Jednak nie znalazły się w lwich paszczach w wyniku walk między samcami. Okazuje się, że Duch i Mrok troszczyły się o siebie i wzajemnie się pielęgnowały.

Co więcej, genetyczna analiza włosów wykazała, że te dwa lwy, przybyły do Tsavo z naprawdę daleka. W ich zębach, znaleziono włosy antylop gnu, których populacja żyła ok. 80 kilometrów od miejsca, gdzie Duch i Mrok, polowały na ludzi. Być może do podróży zmusił je brak zwierząt, kopytnych do jedzenia.

Naukowcy przypominają o epidemii choroby wirusowej, która dziesiątkowała stada gnu i bawołów w Kenii, pod koniec XIX wieku. W zębach lwów, znaleziono włosy zwierząt z regionu, gdzie bawoły były przetrzebione, przez chorobę. Brak pokarmu zmusił lwy do jedzenia ludzi?

Naukowcy zapowiadają dalsze badania tysięcy włosów znalezionych w zniszczonych zębach lwów ludojadów. To pierwszy w historii przypadek, gdy tak dokładnie odtwarzany jest jadłospis lwa z całego życia. Jak podkreśla badaczka Alida de Flamingh, w Afryce zdarza się, że lwy zaczynają atakować zwierzęta gospodarskie lub ludzi. Duch i Mrok mogą dać odpowiedź dlaczego dochodzi do takich sytuacji. (planeta.pl).

Oprac. Stanisław Cybruch
atak, badanie, bawoły, Duch, epidemia, Kenia, lwy, ludzie, Mrok, włosy, zmusił, zwierzęta, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Milionerka z PiS musi szukać nowej pracy"

"Niemoralni politycy PiS. Rozwiedzeni, drugie żony, kochanki"

WOŚP. "Ostatnia puszka Pana Prezydenta"